| Dianaღ a întrebat:

Ce profil este cel mai indicat la liceu daca vreau sa urmez facultatea de medicina generala? Puteti sa`mi spuneti mai multe despre el ( materii, etc.)?
Fundaa`!

Răspuns Câştigător
| Alecsa_1269 a răspuns:

Pentru medicina este cel mai bine la Stinte ale naturii unde faci multa biologie, chimie, geografie.materia care te ajuta la medicina este biologia deci...nu prea ai alternative

4 răspunsuri:
| alabala_4392 a răspuns:

Pentru medicina ai nevoie de multa biologie si la fel de multa chimie si ceva fizica. Deci profilul Stiinte ale naturii este cel mai indicat. Oricum trebuie sa lucrezi mult in plus pe langa ceea ce faci la scoala.

| reghenimia a răspuns:

Salut! Recomand sa alegi profilul Stiinte ale naturii sau Biologie-Chimie (daca este la liceul respectiv, nu toate liceele au acest profil). Daca consideri ca profilul de stiinte ale naturii de la liceul respectiv nu este suficient de bun, atunci propun sa mergi la matematica-informatica.

| anca_1934 a răspuns:

In sibiu avem liceul sanitar ma gandesc ca ar fi bun poate este si in localitatea de unde esti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca cel mai indicat ar fi "Chimie-Biologie"...in legatura cu materiile, de baza o sa fie chimia si biologia(partea buna este ca nu o sa ai foarte multe ore de matematica, informatica si fizica cum ai fi avut daca urmai un profil real de M. I.