| DaniM24 a întrebat:

Ce profil la liceu trebuie urmat și ce trebuie să urmez după ca să intru în jandarmerie?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ionut231312 a răspuns:

Profilul nu conteaza neaparat, dar daca doresti sa ai un mic avantaj te poti duce la stiinte sociale sau filologie, deoarece vei scapa de materiile ca matematica, fizica, chimie si te vei putea concentra pe romana si limba straina(implicit istorie, daca vrei sa dai la Academie)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa urmezi un profil de filologie sau stiinte sociale.
Dupa obtinerea bacalaureatului si daca indeplinesti conditiile cerute poti candida la Facultatea de Jandarmi (pentru ofiteri) din cadrul Academiei de Politie sau la o scoala de subofiteri de jandarmi.