| RaulOzil a întrebat:

Ce puteti sa imi spuneti de meseria de kinetoterapeut? Cum sunt beneficiile financiare in tara? dar in strainatate?

2 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Buna. Iubitul meu este kinetoterapeut la o clinica privata. Salariul e de 1200 de lei. Stiu, nu suna promitator.

Faza e ca se duce la pacienti la domiciliu, de la unii ia 50 lei/zi pentru o ora jumate, 35/ lei o ora, 25 lei jumatate de ora, acum depinde si de cum se intelege cu ei.
In conditiile in care se duce zi de zi la pacientul cu 50 de lei, de doua ori pe saptamana la cel cu 35 si de doua la cel cu 30, eu cred ca la sfarsitul lunii cand trage linie iese bine. Plus ca pacienti se gasesc mereu, depinde ce disponibilitate ai. Noi locuim in Constanta si vara se duce cu masa proprie de masaj pe plaja si ies bani si de acolo.

La inceput spunea ca vrea sa plece in strainatate dar acum e multumit si de ceea ce i se ofera aici. Pe croaziere am inteles ca se platesc f bine kinetoterapeutii si in Anglia la fel, acum fiecare face ce crede de cuviinta.

| TimSem a răspuns:

Cred că meseria este foarte bună, foarte bănoasă. Este cerere mare pentru masaj și recuperare. Tot mai mulți oameni au probleme de spate.
În Timișoara 1h de masaj, de exemplu, costă 50 lei. Eu zic că se câștigă foarte bine. Bine-nțeles, în străinătate primești și 200 lei pe o ședință, însă și cheltuielile sunt altele, împreună cu complicațiile de a te remarca pe piață.
Este ca și la cei care dau meditații pentru școală. Niciodată nu vor rămâne fără clienți.
Poți să-ți deschizi și un cabinet propriu și să ai ajutor...

P.S.
Ce am observat este că cei mai mulți sunt de sex feminin... Și mulți preferă femeile. Bărbații sunt mai puțin căutați (eu unul chiar am căutat un bărbat kinetoterapeut și nu am reușit să găsesc)...