| MZc a întrebat:

Ce salariu are,in 2018, un profesor debutant la gimnaziu?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Salariul minim pe economie 1700-1800 lei.
La 3680 va ajunge dupa minim 5 ani de experienta si cateva grade luate.

| gabicoo a răspuns (pentru Violleta2022):

3680 e salariul brut.
Salariul net e cel care intra in buzunar.

| gabicoo a răspuns:

Www.salarii.bestbigdeal.com
E calculatorul online pentru salariile din invatamant.
Introduci datele necesare si afli salariul care te intereseaza.

| gabicoo a răspuns:

Salariu Net = 1782 lei

| Thecurious a răspuns (pentru gabicoo):

Acelasi salariu il primesc si absolventii cu studii de master care predau la liceu?

| gabicoo a răspuns (pentru Thecurious):

Nu are importanta unde predai, la gimnaziu sau liceu, salariul e acelasi. Daca ai studii de licenta de 3 ani + masterat te incadrezi la studii superioare si primesti 1782 lei/ luna.
Daca ai doar studii de licenta de 3 ani te incadrezi la Studii superioare de scurta durata si primesti 1678 lei/ luna. In acest caz poti preda doar la gimnaziu.
Salariul poate creste cu 10% daca ai dirigentie. Dar debutantii nu pot fi diriginti ( asta doar in teorie pentru ca practic in invatamântul românesc totul e posibil... ). Și sa nu uit : daca predai in zone izolate primesti acel spor de izolare stabilit la nivel de ISJ pentru fiecare localitate in parte.

| Thecurious a răspuns (pentru gabicoo):

Presimt ca se vor majora dom' profesor.

| vladusia560 a răspuns:

Până la 3.680

| floresdemayo a răspuns (pentru vladusia560):

Ce prostii scrii, doar ca sa te afli in treabă!

| vladusia560 a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu nu scriu prostii, acesta depinde de gimnaziu unde lucrezi.