| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu are un agent de poliție debutant(cu sporuri)? Cum poți să te incadrezi ca sursă externă in poliție? Poti sa avansezi de la subofițer la ofițer si cum?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un agent de politie debutant am inteles ca ar avea 1900 net. Din sursa externa te incadrezi daca sunt posturi disponibile si se organizeaza concurs. Foarte rar se incadreaza din sursa externa. Avanseti de la subofiter la ofiter daca faci niste studii superioare. Nu poti ajunge ofiter fara facultate. Cei cu scoala de politie de 1 an sunt doar subofiteri si asa raman daca nu fac mai multa scoala.

| vmalex21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care un an ca abia daca se mai face 7-8 luni.

| anonim_4396 explică (pentru vmalex21):

Am pus in calcul si practica care se face intr-o sectie de politie. Oficial (pe hartie) am inteles ca e un an in total. Nimeni nu iti spune exact. Nu am incredere in politie.

| vmalex21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tatăl meu e cadru MAI, are 28 de ani de vechime în sistem si castiga undeva pe la 4800 de lei.Asta ca sa iti faci o idee.Majoritatea încep scoala in Februarie si o termina in Octombrie-Noiembrie.Ori asta numai un an nu e.Eu am niște fluturași ai unora fotografiati dar nu ii pot posta aici.

5 răspunsuri:
| vmalex21 a răspuns:

Undeva pe la 2000 si ceva de lei la care se adaugă norma de hrana(vreo 1000)si alte cateva sute de lei sporuri.Pe sursa externă se încadrează nepoții, amantele, odraslele si alti șmecheri. Daca ai vreun unchi il rogi sa iti spuna cand se face concurs, sa iti faca rost de subiecte.De avansat, la fel....cam greu.

| Ionut231312 a răspuns:

Un agent de politie debutant are 3000 de lei salariu(in mana)+alte sporuri(in afara de norma de hrana)
La a doua intrebare nu stiu cum sa raspund pentru ca nu am habar
De avansat poti avansa doar daca ai studii superioare, adica daca ai facut o facultate, insa nu poti sa avansezi de exemplu daca ai facut biologie sau matematica(un exemplu), trebuie sa fi studiat ceva care are legatura cu viitorul post de ofiter(de obicei dreptul este cel mai cautat). Pentru a avansa vei sustine un examen atunci cand se va elibera un loc.