| Andrei144 a întrebat:

Ce salariu are un programator in Romania? Dar in străinătate?

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

In Romania incep de pe la 2500 de lei si se duc in sus. in Anglia incep de pe la 1600 de lire si se duc in sus.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu cata experienta?
cu experienta in ce limbaj?
in ce orase?
la ce companii?
pe ce pozitie?

| AndreiWeisz a răspuns:

Sora-mea lucreaza in IT, ca si consultant IT. A lucrat in Timisoara vreo 2 ani (primul ei job), salariul i-a ajuns undeva pe la 30si ceva de milioane plus bonuri de masa. A plecat in Praga pe 1800 de euro iar acum vrea sa se intoarca inapoi in Timisoara, pe 6000 de lei. Asta cam ca o idee, dar gandeste-te ca ea nu a terminat la Poli, deci cei de la Poli au salarii si mai mari

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Nu iti da nimeni salariu mai mare doar ca ai terminat facultatea X

| AndreiWeisz a răspuns (pentru suntserios):

Nu pentru facultate, pentru ca poti fi programator. Ea mai mult de consultant IT nu poate fi.

| ziftode a răspuns:

Suntserios, vad din primul tau raspuns ca nu intelegi deloc ce inseamna programator, si amesteci asta cu alte meserii care ar putea fi bine platite ("in ce pozitie"... pai, cel mai bine e aplecat cu scaunul pe spate, cu picioarele pe birou si cu tastatura pe burta... iar pozitia "director" al unei echipe de programatori s-ar putea sa ia mai putin ca programatorii)

nici pe mine nu m-a crezut cineva, dar programarea este singura meserie in care daca nu esti platit corect poti sa le spui la revedere si te angajezi in alta parte fara probleme, daca incep cu scuze penibile ca "legea spune nustiuce de facultate" atunci e numai vina lor

cu alte cuvinte asta e singura meserie in care cererea e mai mare decat oferta, insa inca odata TREBUIE SA FII BUN, nu mediocru

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ziftode):

Cum adica nu am inteles? si nu vad cu ce amestec.

Daca tu ai impresia ca un programator incepator e platit la fel ca un team leader, sau ca un asa numit programator de wordpress e platit la fel ca un senior pe C/C++ te inseli amarnic.

In rest nu pricep ce ai vrut sa zici

| ziftode a răspuns (pentru suntserios):

In primul rand, vrau sa iti "multumesc" ca te prefaci ca nu intelegi ce am vrut sa zic si INSISTAT cand am spus "programator bun"

asa ca, am o curiozitate de pur si simplu MA, MANANCA, cati programatori stii tu de wordpress care lucreaza CA PROGRAMATOR DE WORDPRESS la o firma si primeste salariu?!? si mai ales cati dintre ei se numesc DOAR programatori, si nu programatori WEB sau web designeri, ca vad ca le amesteci pe toate in aceeasi oala, sau presupun ca te astepti sa scriu o lista lunga, lunga, cu fiecare nivel de programator, aici e un site de discutii, daca "programator foarte bun" nu e pe intelesul tau, atunci imi pare rau pentru tine

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ziftode):

Pai chiar nu am inteles care a fost problema ta legata de primul meu raspuns? vrei sa spui ca toti programatorii au acelasi salariu?

Pentru ca eu fix asta am vrut sa scot in evidenta... ca si salariile astea alea programatorilor difera in functie de multa variabile.

Cat despre curiozitatea ta... da stiu personal 2 persoane care 90% din cariera lor de programatori au lucrat doar cu wordpress si tot ce tine de el, plugin uri samd.
Si in firma in care lucrez particip si la interviuri si am vazut o groaza de candidati pentru posturi de frontend care nu facusera altceva decat wordpress la fosturile locuri de munca.

Cat despre faptul ca ai o lista lunga de nivele de programator inseamna ca admiti faptul ca si salariile difera in functie de aceste nivele, lucru care ma face iar sa ma intreb care a fost problema ta cu primul meu raspuns.