| MonsterManiacs a întrebat:

In domeniul IT cum se plateste pe ramuri? ( ma refer salariu la programator software salariu programator bios si tot asa ) As vrea sa lucrez unde mi-ar placea si sa am si un salariu bun ( am auzit ca sunt in jur de 1000 de euro ) PS:deocamdata ma refer la cele din Romania. Daca vad ca as putea sa ma descurc si in strainatate as pleca pentru ca un IT avansat in Anglia se plateste si cu 11.000 de euro pe luna. Sa nu ne gandim asa departe deocamdata Romania happy

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca esti cu adevarat bun, nu e nevoie sa te angajezi sclav aici. Poti lucra ca freelancer si sa cistigi lejer 3-4000 EUR lunar (vorbesc ca programator serios sau designer, nu eu stiu ce programator de duzina) lucrind maxim 3-4 ore pe zi.

| MonsterManiacs explică (pentru KodrutZ):

Freelancer te referi la aia care stau acasa si se duc la altii sa le rezolve calculatoarele sau lucruri din astea?

| KodrutZ a răspuns (pentru MonsterManiacs):

Aia sint piscotari. Freelancer adicatelea stai acasa si lucrezi pentru firme din strainatate sau de la noi, bine ca nu recomand astea de la noi de regula, ca sint tot conduse de romani de regula care incearca sa ti-o traga, cu plata per proiect sau chiar si in regim de long-term. Poti sa iti faci PFA sau SRL si sa facturezi pe alea, sau pur si simplu lucrezi, faci bani, iar de pensie/sanatate, daca nu ti se pare avantajos sa pui citeva milioane intr-un cont special in fiecare luna, iti faci asigurari private.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

11.000 euro pe lună nu este un salariu de începători. Aşa că lasă visele.

| klimassan a răspuns:

Frate nicaieri nu-i ca acasa totusi mai bine lucrezi la o firma privata sau incerci sa faci tu una daca gasesti investitori ca acum este epoca tehnologiei si se castiga bine si in tara

| MonsterManiacs explică (pentru klimassan):

Ma referam ca acum sa lucrez in tara sa am ceva bani ca in Anglia sunt scumpe casele. Macar sa am bani de o casa si sa iau minimumu necesar (un pat televizor...). Cam asta e planu meu

| klimassan a răspuns:

Pai poate ai un prieten care locuieste in Anglia si inchiriati amandoi o locuinta si costurile ar fi mai mici totusi acolo viata este destul de scumpa