| Sadop a întrebat:

Programator, politist sau criminalist?
De ce?
Care dintre aceste meserii pot fi practicate si in strainatate, dar cu Facultate in Romania?

5 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Programator este cel mai bine platit dar dureaza pana termini o facultate in domeniu si este destul de greu. Politist ajungi destul de usor, avand in vedere ca dupa ce termini liceul te inscrii la scoala speciala(cred ca se numeste academie) iar pentru criminalist ai nevoie de facultate si cred ca un master.Programator si criminalist poate fi practicat si in afara tarii.

| ElenaSA a răspuns:

Cred ca programator si criminalist.Dar meseria de programator poate fi mai ptin solicitanta din perspectiva afectiva si e mai bine platita.

| Zoey112 a răspuns:

Programator ar fi cel mai realist sa reusesti cu o facultate in Romania dar criminalist este mult mai interesant dar nu cred ca poti sa faci facultatea in Romania

| Teo4ro a răspuns:

Programatorul are cam cea mai usoara meserie si cea mai bine platita. Daca esti bun, te angajezi in Romania si vei fi trimis in tari straine, asta inseamna ca in Romania vei primi salariul luna de luna care sare lejer de 2000 de lei, iar in tara in care te duci vei primi diurna zilnica ce este in general mult mai mare decat nevoia ta zilnica de acolo (ajungi sa ai salariul in Romania ce se apropie de 1000 de euro, plus peste 1000 de euro din diurnele din strainatate)

| Alexandru_Purtan_1988 a răspuns:

Programator.
Am un prieten care este programator (intretine servere). Salarul pe tara este de 2 000 Euro(scrie si in acte, deci va avea o pensie mai ceva ca militarii), iar acum este plecat in Germania si primeste cei 2 000 de Euro din tara plus 3 000 - 4 000 Euro de la Germani. Facultatea a facut-o in Romania, inainte era jandarm (dar cum ti-am spus, este mai rentabil sa fii programator).
Sper ca te-am ajutat!