| DumitrescuAlex a întrebat:

Ce se întâmplă dacă nu faci o facultate?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Absolut nimic!
Iti traiesti viata normal, ca orice om si muncesti acolo unde ai chef si iti place, doar ca nu poti urca in cariera si nu poti aplica pentru joburi de ingineri, avocati sau alte pozitii inalte, care cer facultate.
Oricum, o facultate din ziua de azi nu mai face doi bani, ca nu-ti asigura loc de munca.

20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In cele mai multe cazuri nu produce efecte directe, dar depinde de la caz la caz!
Romania fiind totusi tara care scoate studenti 'analfabeti functionali' pe banda rulanta! chiar si masteranzi de acest tipwinking

Iti dai seama insa ca fara o facultate nu vei avea acces la anumite joburi care au ca si criteriu direct "Studiile superioare"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se intampla nimic, doar iti cauti un loc de munca care nu necesita studii superioare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Oricum, o facultate din ziua de azi nu mai face doi bani,"

Eu as vrea sa o opereze pe Violetta un medic fara facultate
Sa ii construiasca blocul de 20 etaje un inginer fara facultate

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru suntserios):

Hai sa nu ne mai mintim jumate din facultati sunt degeabawinking, in afara de medicina si inca 2-3 facultati restul sunt efectiv degeaba. Faci o facultate te chinui 4 ani ca sa stai sa te rogi de unu sa te angajeze dupa si ala sa te ia cu n-ai experienta domne trebuia sa lucrezi cand erai in facultate. Daca te-ai gandi calumea ai vedea ca unu fara o facultate DAR DESTEPT, nu nea ionii astia care se chinuie sa ia un bac si se angajeaza pe 2000 de lei si fac asta toata viata, ma refer la aia care vor mai mult mai toti ajung mult mai sus decat ajung astia cu facultatile astea basic de 2 lei gen ase.Intelegi? Eu nu prea o inghit pe violeta asta ca are uneori niste raspunsuri total aiurea dar acum are dreptate 95% facultatile din Romania sunt degeaba le faci doar de dragul de a face una, in afara de cum spuneam si mai sus medicina si inca 2-3 restul sunt ca sa fie dar sunt degeaba.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Total eronat.
Facultățile nu sunt deloc degeaba.
Faci o mare confuzie între facultate și cei care fac facultatea degeaba.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru suntserios):

In afara de ce ti-am enumerat eu + facultatile din care devii inginer restul degeaba.Stii de ce? Ca faci facultatea aia si te angajezi pe 3000 de lei =), ai facut-o degeaba, nu gasesti posturi.Degeaba imi spui tu mie, da unul care face facultate de geografie, crezi ca face ceva cu ea? Iti zic eu ce face in cel mai bun caz ajunge profesor si sa fii profesor nu e o meserie respectabila,+ salarii ca mori de foamehee hee, iei cat ia un georgica angajat la mec.Da -mi argumente cand spui ca nu e degeabahee hee, degeaba e daca faci facultatea aia si nici nu reusesti cu ea si daca reusesti ajungi sa ai salariu cat unul care are doar bacu stii ce inseamna asta? Ca ai pierdut 4 ani degeaba ca esti tot la nivelul.Hai sa nu incercam sa romantizam ''facultatea'' facultatea e o mizerie si nu te ajuta cu nimic, doar facultatile pe care ti le-am spus eu, daca esti vreunu care te duci la stiintele naturi sau alte facultati de astea nu faci nimic cu ea, eu zic ca faci ceva cu ea daca iei macar cu 1000 de lei in plus fata de unu care are doar bacu ca asta imi arata ca n-ai facut-o degeabawinking, daca x munceste pe 3000 de lei si tu cu facultate iei tot pe la 3000 inseamna ca ori prost ori e facultatea inutilta.Da-mi argumente de facultati care te ajuta sa castigi mai mult decat un om de rand rolling on the floor dar in afara de facultatile pe care ti le-am mentionat eu.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Pai in primul rand daca vrei o cariera academica aici include postul de profesor universitar spre exemplu care este foarte bine platit si unde bineinteles ai nevoie de facultate si tot ce implica ea dupa. Si asta in orice domeniu. Deci din start orice facultat este utila daca o faci la modul serios. Si nu, din niciun punct de vedere un profesor universitar nu il poti compara cu unul care are doar bacul.

Pe urma sunt facultatile de inginerie care nu sunt cum zici tu 3-4.

Iti amintesc asa
inginerie mecanica
inginerie electrica
constructii
electronica
automatica
transporturi
constructii
robotica
foarte important pe viitor bioingineri si inginerie medicala
arhitectura

deci deja ti am amintit cam jumatate din facultatile din Romania care te pregatesc pentru o meserie pe care nu o vei putea face in pururi doar cu bacul. Poate la informatica poti fi autodidact, dar lucrez de vreo 15 ani in domeniu si am lucrat cu oameni autodidacti in domeniu si cu oameni care au facut facultate. Aia slabi cu facultate sunt peste cei mediocri autodicati. Iti zic din experienta.

Pe urma ai pe zona non tehnica facultatea de drept de unde sunt o groaza de ramuri care produc o groaza de meserii pe care nu le poti practica fara facultate.

poti sa zici tu ce vrei despre facultatea de economie dar inveti niste lucruri si ai si niste licente fara de care nu poti profesa, spre exemplu ca expert contabil.

facultatea de teologie, vreau sa vad cum devine popa cineva doar cu bacul... e si asta o meserie.

Apoi ai chimia, iti dai seama cati chimisti lucreaza in industria farma spre exemplu. Nu te angajezi acolo doar cu bacul.

la fel si biologia, gandeste -te cate studii medicale se fac pe tot felul de organisme, nu ajunge nimeni cercetator in domeniul medical doar cu bacul.

facultatea de psihologie, niciun psiholog nu poate profesa fara a fi licentiat.

facultatea de geografie... poate nu stii cat de bine sunt platiti spre exemplu geologii de pe plaftormele de extragere petrol, sau diverse platforme industriale

exista o facultate de petrol si gaze... da si in domeniul energetic sunt salarii foarte mari, si nu salarii de vanzator la benzinarie.

Iti sunt suficiente argumentele acum?

| sierra1 a răspuns:

Ești un mândru absolvent de liceu (chiar ești?)

| sierra1 a răspuns:

"o facultate din ziua de azi nu mai face doi bani"

răspunsul "câștigător" e clar unul dat de cineva FĂRĂ facultate. E părerea sa (falsă) personală. Hă, hă!

| mihai69 a răspuns:

Absolut nimic.
Nu e obligatorie, și nici nu e o contravenție sau infracțiune să nu o faci.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci bani, eventual si o familie.

| NLS a răspuns:

O facultate o faci cu un scop precis.
Nu pentru ca e la moda si toti fac, nu pentru ca te indeamna parintii si rudele.

Deci DACA FACI UNA, inseamna ca iti doresti pe viitor un job care se bazeaza macar partial pe cunostintele dobandite in acea facultate (programare*, medicina, inginerie mecanica sau industriala, mecatronica, arhitectura, drept, psihologie, contabilitate, management, etc)

DACA NU FACI, rezulta ca NU iti doresti o astfel de slujba, ai alte preocupari, visuri mai putin marete.

*ca fapt divers, poti ajunge programator si fara facultate, dar putin mai greu, ai nevoie de o vointa de fier pentru a studia cat mai mult pe cont propriu,
si cei cu facultate au aproape peste tot prioritate, pentru ca exista certificarea ca au insusit anumite tehnici/anumiti algoritmi, au primit si rezolvat proiecte, au trecut teste...

| ReddY25 a răspuns:

Nimic

| mODIN a răspuns:

Ce sa se intample? E ca si cum ai intreba "ce se intampla daca nu faci scoala de soferi" sau "ce se intampla daca nu faci curs de barman"? Castigi niste timp, pierzi niste oportunitati, aia se intampla.

| Lupică27 a răspuns:

In general nimic. Depinde de care faci, daca faci medicina, ceva inginerie, calculatoare, it, te ajuta, dar daca faci din alea AS, protectia mediului, si alte balarii nu te ajuta la nimic.

| LaviniuA a răspuns:

Te plimbi cu Audi daca parintii au bani. Daca nu te faci brutar si plamadesti cu drag la Luca si Matei happy

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Esuezi in gasirea unui loc de munca bun, castigand putini bani muncind unde te au putut primii cu studiile tale, avand putini bani din locul de munca traiesti naspa toata viata, nu ti permiti nimic

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

De ce generalizeziwinking? Tu stii cati sunt fara facultate care o duc mai bine decat astia cu facultatea lor? Hai sa nu mai generalizam si sa catalogam oamenii dupa ''studii'' care sa fim seriosi nici nu sunt studii sunt niste informatii memorate, nu arata asta daca te duce bibilica sau nu. Unde scrie ca daca nu faci o facultate automat o sa fii un sarac cu un job normal toata viata? Suntem in 2024 prietene nu mai suntem pe vremea comunismului unde daca nu faceai o scoala te bagau astia la un job si munceai ca robu pana la pensie la jobu ala.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Nu se intampla nimic, nu te mai lua dupa oamenii astia care generalizeaza ampulea prin comentarii ca daca nu faci nu stiu ce facultate ajungi un nimeni care munceste pe 2000 de lei.Chiar la mine in neam am 2 exemple opuse.La mine in neam au fost 9 frati, 3 femei si 6 barbati, toti au fost la acelasi nivel ca toti au crescut in aceeasi casa. Femeile au ajuns niste oameni normali cu joburi normale si muncesc pe 2500 de lei, ca pleava societatii, in schimb din 6 barbati 3 si-au folosit bibilica si castiga pe saptamana cat castiga surorile lor in 2-3 luni.Castiga 5000-6000 de lei pe saptamana lejer fiecare avand afacerea lui, toti ocupandu-se cu transportu, s-au inspirat sa zic asa de la tatal lor care n-a fost nici macar la degetu lor ca nivel, el avusese doar un amarat de aro si ducea legume si fructe de acasa la piata, iar acum fratii astia 3(Muncesc individual, fiecare cu treaba lui, nu sunt toti in aceeasi afacere) dar fiecare are cate 4 masini si fiecare are la randu lui soferi angajati), acum sa-ti spun si de ce ti-am fac istoricul neamului, una dintre fete are 1 baiat care nici nu i-a placut scoala si nici nu avea posibilitatea sa faca nu stiu ce facultate, in schimb unul dintre fratii cu bani avea posibilitatea sa-si trimita copilul la facultate si la si trimis, a facut omu 2 facultati si acum vinde creme pe 3000 de lei, in schimb baiatu fetei neavand nici macar bacu luat acum conduce un porsche si mai are 4-5 masini prin in parcare si masini tatic nu tigai de renault, logane, matizuri sau alte basini de asteahee hee, ma refer la i8 si alte avioane, la 23 de ani avea casa lui construita din banii lui singur,, ocupandu-se de mic cu afacerile cu trocul sazic asa, a inceput omu meu cu telefoanele prima data facea schimb in permanenta cu telefoanele, apoi a facut cu iepurii, apoi cand a mai facut ceva bani pe la 17 ani incepuse cu caii, apoi pe la 20 deja facea cu masini, in prezent si-a deschis si o spalatorie de aia cu fise si langa a facut si un bar frumos si unul n-a avut nimic si a ajuns sa aiba tot, iar unul care a avut tot acum n-are mai nimic.Stii ce rezulta din asta? CREIERU TAU face diferenta nu ce *** facultate ai facut.Sunt mii de exemple de martalogi de astia care au facut nu stiu ce facultate pe banii lu taticu si au ajuns la mec si mai sunt destui care n-au avut nimic dar au avut foame mare si si-au pus mintea la gandit.Asa ca lasa-i pe astia de prin comentarii ca majoritatea vorbesc doar sa se afle in treaba in 2024 SUNT MAXIM 3 FACULTATI care te ajuta cu ceva : Medicina, IT, Academia de politie, in rest te poti sterge la f4nd cu ele..majoritatea romanasilor se duc la ase ca se gandesc ca orice prost intra acolohee hee dar tocmai asta e ca daca poate intra orice prost acolo si salariul e pe masura nu mai zic de locuri de munca. adica bani putini si putine locuri de munca.Asa ca daca vrei bani multi GANDESTE TU, nu lasa pe altul sa gandeasca pentru tine.