| Dira a întrebat:

Ce stiti despere meseria de jurnalis? Vreau multe informatii! dau funda!

3 răspunsuri:
| smaranditza a răspuns:

In primul rand cred ca e nevoie de f multa cultura generala, apoi prezenta de spirit,curaj,dispozitie de a renunta la multe pentru a putea fi mereu acolo unde e nevoie, spirit de observatie, etc; se mai poate discuta pe tema asta!

| alexralu34 a răspuns:

Jurnalistul colecteza, selectioneaza,ierarhizeaza si transmite cu exactitate informatia,prin intermediul presei scrise, televizunii, radioului sau agentiilor de presa.Activitatile unui jurnalist variaza in functie de: suport(scris,radio,autovizual),periodicitate(cotidian,bilunar,lunar)tratarea subiectului(pe scurt,interviu etc.), publicul vizat(marele public sau specializat).Totusi, maniera de a acitona ramane in mare,idenica. Jurnalistul primeste informtiile,ancheteaza evenimentul la fata locului,realizeaza investigatii asupra unui anumit subiect dat,interoghiaza martorii sau cauta documentatie. Apoi, cu aceste date, redacteaza un articol destinat presei sau pentru a realiza un reportaj la radio sau la teleiziune.In functie de activitatea sa, un juralist petrece mai mult sau mai putin timp la biroul sau, unde primeste comuniatele agentiilor de presa si realizeaza interviuri prin telefon.Cand este reporter sau trimis special, va fi pe teren sau in deplasare.Chiar in cadrul unei redactii, meseria de jurnalist ofera o mare autonomie in ceea ce priveste organizarea muncii sale.In plus, anchetele si interviurile permit intalniri care duc la acumularea unei experiente deosebite.Primii ani sunt foarte grei, pana ajungi sa te faci cunoscut.Ca jurnalist trebuie sa fii : reactiv( actualitatea nu asteapta, un jurnalist trebuie sa fie rapid cand apar evenimente),cinstit(trebuie sa ajunga la o neutralitate perfecta,sa dea dovada de impartialitate si sa prezinte corect informatiile asupra unui subiect, pentru a lasa publicul sa-si faca o opinie, perseverent(calitate obligatorie pentru a obtine anumite informatii) si constiincios(nu poti difuza o informatie, fara o verifica).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa vorbesti corect, repede si frumos. Cu timpul, avansezi si o sa calatoresti sa prezinti stirile in alte tari (bafta in Afghanistan si Irak) Dar inainte de toate astea, trebuie sa faci facultatea de jurnalism. Salariul este peste 10 mil RON