| Rukhsandra a întrebat:

Ce stiti despre psihologia criminalistica?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Este acel domeniu al psihologiei care-si propune sa descifreze,sa inteleaga si sa cerceteze comportamentul criminalilor,in serie sau nu, motivatia interna a unor asemenea fapte, care-i fac pe unii dintre semenii nostri sa fie capabili a lua viata cuiva.Am citit destule lucruri despre psihologia criminalisttica si am putut sa-mi dau seama ca este o indeletnicire foarte dificila,pasibil a fi practicata de oameni care au o profunda capacitate de intelegere a functionarii mintii omenesti,a frustrarilor care pot declansa comportamentul criminal sau chiar a intamplarilor,de regula petrecute in copilaria cuiva si care-i pot determina savarsirea ca adult,a unor fapte extrem de violente.E o munca dificila,interesanta,dar multi psihologi criminalisti avertizeza asupra pericolului ca propria-ti minte si propriu-ti suflet sa poata fi corupt,sufocat, impovarat de grozavia, inumanul pe care-l intalnesc de-a lungul unei asemenea cariere.Fiindca tu esti fata,tin sa mentionez,daca te gandesti cumva sa imbratisezi o asemenea cariere, ca ea pare a fi destinata mai cu seama modelelor masculine de personalitate; finetea, sensibilitatea sufletului feminin il face sa suporte mai greu experientele prin care trece un psiholog criminalist.Numai bine.

3 răspunsuri:
| vẵñåtoяUdỉñPådUяε a răspuns:

Nici obiect de studiu cu acest nume nu există, este psihologie judiciară, care studiaza cam ceea ce intereseaza pe multi. Criminalistica şi criminologia sunt două domenii diferite. În cadrul criminologiei este un compartiment care studiază psihologia infracţională. Criminalistica este un domeniu tehnic şi doar la compartimentul "Versiuni criminalistice" este ceva legat de psihologia infractorului (partea "Tactica criminalistică").
Aici este despre psihologia judiciara:http://facultate.regielive.ro/......29412.html criminalist

| Betty1992 a răspuns (pentru vẵñåtoяUdỉñPådUяε):

Este master "Psihologie criminalistică la Sibiu". Pe cand ca sa devii psiholog judiciar trebuie sa urmezi un master din cadrul facultatii de Drept.

| idi0t a răspuns:

Sau poti sa te uiti la filme gen 88 min tongue