| maresal a întrebat:

Ce studii ai nevoie pentru a deveni cameraman profesionist?
Ai nevoie de facultate sau doar niste cursuri?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pentru cameramani nu sunt necesare studii superioare (facultate) ci niste studii de specialitate pentru filmare in domeniul film/tv, iar pentru asta exista scoala tehnica postliceala de arta teatrala si cinematografica unde exista specializarea cameraman http://www.spatc.ro/scoala/ sau poti face un curs la academia media a celor de la antene http://www.intactmediaacademy.ro/cursuri/cameraman-fotoreporter/ sau scoala de televiziune tudor vornicu http://www.scoaladeteleviziune.ro/......istic.html
specilizarile de la facultatea de teatru si film sunt pentru ingineri de imagine/sunet etc, ce inseamna procesare dupa filmare, nu filmarea efectiva. succes!

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Http://www.unatc.ro/--- facultatea de film, specializarea cinematografie, fotografie, media(imagine de film si TV)

| MMihai a răspuns:

Este preferabil să ai o facultate de profil!

| Dracoola a răspuns:

Nu-i musai nevoie de studii, sunt bune si niste cursuri dar cursurile nu's de ajuns. E bine sa mergi la cursuri dar as recomanda o facultate de profil sau un master pe imagine de film eventual.

| Dracoola a răspuns:

Postul nu necesita studii superioare asa cum apare in COR, dar in viata de zi ci zi multe televiziuni, de exemplu, cer studii superioare si pe un asemenea post. Cateodata apare ceva de genul studii medii / superioare pe site -urile de angajari. Poti profesa si cu liceul eventual + scoala postliceala.

| Cîrîc_Viorel_1991 a răspuns (pentru Dracoola):

Ma-r fi interesat si pe mine un astfel de curs, cum ma puteti ajuta?

| SinfulDesire a răspuns:

Doar de cursuri nu iti trebuie nici scoala generala

| alessia5158 a răspuns (pentru SinfulDesire):

Nu faci deosebirea intre un "cameraman profesionist" si un "cameraman amator"! Pentru un amator, sunt suficiente cursurile de initiere organizate de o firma sau alta( abunda internetul de ele!)--- pentru un profesionist, este necesara o diploma de licenta cu specializarea imagine de film si tv.

| luxpentrutine a răspuns:

Mai bine faci un curs de Editare Imagine/Video si devii editor imagine. Este mult mai banoasa meseria si mult mai relaxanta, cu program flexibil.

Uite aici un link pentru cursuri:

http://luxpentrutine.ro/cursuri-de-editor-imagine/

| Hurmuz_Liviu_1984 a răspuns:

Vreau să Devin cameraman Mulțumesc

| Cîrîc_Viorel_1991 a răspuns (pentru Hurmuz_Liviu_1984):

Inscrieți-vă la Școala de T, secția Tehnic eleviziune Tudor Vornicu din București secția Tehnic Artistic, si acolo vin trei meserii- cameraman,
fotograf, editor imagine si regizor de montaj.