| AlexandruIulian69 a întrebat:

Cum poti deveni politist? Adica de ce studii ai nevoie? Liceu, facultate, etc.

3 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Salut. Pentru a deveni politist ai nevoie de diploma de Bacalaureatn sa fi cetatean roman si sa nu ai dosar penal. Apoi, vei da la academiile de politie un test psihologic eliminatoriu, probele sportive care sunt tot eliminatorii si examen scris din romana (gramatica) istorie si engleza. Daca vei trece de acestea, vei fi admis la academia de politie. Succes!

| Florin458 a răspuns:

Ai nevoie de Academia de politie

| lupulSingle a răspuns:

Pasul 1. - pui mâna pe carte și înveți foarte bine, termini liceul și iei bac-ul cu onotă cât mai mare.

Pasul2.- susții examen la Academia de Poliție A.I Cuza, sau la una din cele două școli de agenți.

Pentru a deveni polițist nu este neapărat nevoie ca să termini un liceu militar.

Probele pentru bac la un liceu militar sunt aceleaș ca pentru toate liceele.

Una din materiile la care vei da examen atât la academie cât și la școli de agenți este istoria