| jouly a întrebat:

Ce studii trebuie sa ai pentru a practica meseria de stomatolog? ce salarii au in general stomatologii? daca la liceu merg la filologie la facultatea de stomatologie pe ce materii se pune accent? si pentru a intra la facultate pe bursa de studiu ce trebuie sa fac? mersi mult fundita =]

Răspuns Câştigător
| heroforyou a răspuns:

Profil filologie, inseamna romana si limbi straine, pentru medicina dentara pe care vrei s-o urmezi nu prea te ajuta ca din clasa a 11a nu mai faci cine stie ce biologie(anatomie)iar la examenul de admitere(e grila, biologie)se da materie de-a 11a,iar ca sa iei nota mare trebuie sa stii anumite detalii(dar ca sa ieviti acea chimie,fizica,matematica intens poti da la filologie cu conditia ca pe mai departe sa inveti tu singura biologia care iti trebuie,si fizica cred iti trebuie sa medicina dentara,iei lectii in particular eventual)iar dupa ce termini, un doctor stomatolog e platit f bine, nu stiu sa-ti spun exact.dar preturile oricum sunt ridicate si pentru carie.extrectie.etc.ce clasa esti? bafta oricum

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stomatolog in tara e jale, chiar daca ai cabinetul tau. Am un caz in familie, o duce mult mai bine in Anglia ca si angajat decit in.ro avind cabinetul propriu.

| heroforyou a răspuns:

Dar daca esti interesat/a poti cauta pe google"cursuri medicina dentara" si cred ca gasesti grila de materii acolo cu tot cu lectii cred.eu parca gasisem o data, dar nu mai stiu sigur...papa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La examenul de admitere ai de ales dintre biologie sau fizica parca(nu stiu sigur, dar majoritatea aleg bio-anatomia clasei a11a)deci daca te pregatesti la bio f bine sa iei nota mare e foarte bine, dar in cursurile de medicina dentara ai si fizica cred, un pic si de chimie ca nah.nu e paradis acolo,nu te asteapta distractia,e medicina totusi,s.a. cursuri,doar ca principalul o sa fie acel curs in care inveti toata anatomia omului/a dintilor,etc,acolo trebuie sa fii tare,dar ca sa nu-ti fie atunci greu la celelalte cursuri poti invata de pe acum ceva fizica si chimie,sa nu-ti fie at greu,dar oricum daca te hotarasti sa faci asta eu iti ure bafta multa si sa stii a e posibil sa nu fie chiar asa usor,dar daca iti doresti poti reusi.tu trebuie sa te hotarasti,poate peste anii de liceu o sa-ti placa altceva,nu se stie, dar idee e ca at cand te hotarasti sa faci ceva, daca inveti e f ok.bafta!

| jouly explică:

Si fizica? =[ dar chimie? sunt cls a8a multumesc pentru raspuns happy

| jouly explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri =] o sa caut despre cursurile de medicina dentara si voi incepe de pe acum cand am timp prin vacante sa invat fizica si chimie mersi!

| Monylove a răspuns:

Salut! Eu sunt clasa a 9-a si as vrea sa dau si eu la facultatea de stomatologie desi sunt la profil pedagogic ( dar oricum voi parasi liceul cu diploma de educator-invatator dar sa fim seriosi cine nu face o facultatehappy :X?!) Oricum nici noi nu vom face din cls 11-a numai stiinte deci nu vom mai face ora de chimie, bio si fizica ci doar o ora de stiinte pe saptamana. Este un profil foarte bun mai ales cca imi plac copiii dar si eu va fi necesar sa fac ore suplimentare de chimie si fizica, biologia inseamna doar teorie pe care oricine o poate invata singurhappy! Oricum iti urez succes si sper ca peste niste ani sa fim colegi / colege de meserie si daca nu ne vom cunoaste personal!happy :X