| zooooza a întrebat:

Eu in 2014 dau examen de capacitate pentru liceu iar pentru facultate ma gandeam la arhitectura. Ce profil ar fi indicat sa aleg?
In liceul in care vreau sa intru sunt 4 profile: Matematica-Infoarmatica, Stiinte ale naturii, Stiinte sociale si Filologie.
In ce consta admiterea la Facultatea de arhitectura (Bucuresti)? Si pe ce materii se pune accent in mare parte?

3 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Liceu de constructii sau arhitectura. nici unu din cele zise de tine. nu e cam departe ca deja te gandesti la facutlate? eu nu m-as gandi asa sus, in 4 ani se pot schimba multe.

| zooooza explică (pentru SasNetRomania):

Stiu ca ma gandesc destul de departe dar avand in vedere ca voi da capacitatea voiam sa aleg un profil potrivit, din cele 4 mentionate. Vreau sa ma duc la acest liceu pentru ca media mea este pentru acest liceu, acesta fiind si singurul liceu "mai stralucit" din oras.

| alxp a răspuns:

Pentru arhitectura iti trebuie desen, deci trebuie sa te duci la un liceu departe, deci trebuie sa schimbi liceul.

La facultate cred ca se pune accentul pe desen, deci arte plastice si matematica ( iti trebuie pentru proportii si geometria).
Sper ca te'am ajutat

| costealarisa2000 a răspuns:

Parerea mea este ca profilul Mate-Info te-ar ajuta cel mai bine...pt ca sa calculezi anumite lucruri ai nevoie de matematicawinking

| SasNetRomania a răspuns (pentru costealarisa2000):

Te inseli laughing) la arhitectura numa vorba vine ca it itrebe mate. daca te duci la un liceu de profil constructii sau arhitectura faci doar o ora de mate pe saptamana! exista calculatoare speciale pentru calculat, nu creier. eu am facut un asemenea liceu si stiu despre ce vorbesc.