| KatyyLWA a întrebat:

Daca vreau sa fac facultatea de limbi straine, trebuie sa merg pe filologie de la liceu, nu? Ce materii se fac la filologie si la facultate ce limbi pot alege? Engleza si...

Răspuns Câştigător
| CrazzzyA a răspuns:

Da, daca vrei sa mergi la o facultate de limbi straine este preferabil sa mergi la un profil uman.
La filo materiile de baza sunt: romana, engleza, istorie, dar si o alta limba straine (germana sau franceza), latina si geografie. Iar la facultate vei avea mai multe optiuni. Poti alege engleza si germana, spaniola, italiana sau orice alta limbi iti doresti.

1 răspuns:
| QueenOfHearts a răspuns:

Nu neaparat, doar ca te ajuta, una e sa o iei de la zero si una e sa fii facut filologie in liceu si sa ai deja un bagaj de cunostinte...dar treaba e relativa ca poti acumula aceste cunostinte si pe cont propriu daca exista pasiune.
Poti alege specializarile in functie de ce limba iti doresti sa studiezi, de ce specializari ofera universitatea unde doresti sa mergi, si de ceea ce vrei sa faci dupa facultate. Intra pe siteul universitatii care te intereseaza ca au foarte multe informatii.