| Anonim6282 a întrebat:

Ce studii trebuie sa aiba un general?

2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa ajungi general trebuie sa o incepi de la student al Academiei Militare. Apoi sa strabati treptele ierarhiei militare, absolvind si Academia de Inalte Studii Militare si sa fii doctor in stiinte militare.
Ca sa ajungi general trebuie sa ai studii, noroc si pile. In armata se spune ca pentru a avansa in functii superioare trebuie sa ai pe doi sa te propuna si doi sa te sustina.
Functii de general sunt putine in armata fata de cati ofiteri sunt. Foarte multi ofiteri ies la pensie cu grad de maior, locotenent colonel sau in cel mai bun caz, colonel.

| JicaContra a răspuns:

Pile, pile, PILE!
tot restul e nesminificativ si in proportie de 10-15% fata de restul care e NUMAI PILE

practic, PRACTIC, TREBUIE sa fii un om politic in armata!