| xDxDxDxDxD a întrebat:

Cu ce se ocupa un arhitect? ce studii trebuie sa aiba?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Proiecteaza constructii :
locuinte, ansambluri de locuinte, hale industriale, chiar si monumente, design interior.
Ca si studii Facultatea de Arhitectura.
Trebuie sa aiba imaginatie, talent la desen (acum mai putin deoarece totul se lucreaza pe calculator, nu ca acum cativa ani la planseta), sa aiba simt cromatic, stil personal si multa creativitate.

| xDxDxDxDxD explică (pentru zdrangoi):

Si inainte de facultate conteaza profilul de liceu?

| zdrangoi a răspuns (pentru xDxDxDxDxD):

Nu conteaza asa de mult.
este de preferat sa fie totusi un liceu cu profil mate-info sau tehnic de constructii.
la Arhitectura probele sunt matematica si desen tehnic.
exista si liceu cu profil Arhitectura in Bucuresti.
probabil ca mai sunt unele si in tara exista.
daca vrei intr-adevar sa urmezi aceasta meserie trebuie insa sa te pregatesti temeinic.
concurenta la admitere este mare, meseria este frumoasa si de viitor.
de construit se va construi tot timpul.

| xDxDxDxDxD explică (pentru zdrangoi):

Mersii mult :*