| Sibiu a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa devin jandarm?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Trebuie sa termini liceul si sa iei BAC-ul.
Dupa te inscrii la una din Scolile de Subofiteri Jandarmi Falticeni sau Dragasani. Trebuie sa indeplinesti anumite conditii si sa dai proba de admitere. Scoala dureaza 2 ani, iar dupa ce o termini vei fi repartizat in functie de medie in functie de dorinta ta ( ma refer aici la judetul unde vrei sa practici meseria ).
O alta varianta ar fi Academia de Politie la specializarea jandarmi. Faci 3 ani si iesi cu gradul de ofiter. Si aici trebuie sa dai un examen de admitere + vizita medicala ( in ambele cazuri ).
Astept si alte intrebari!
Bafta!

3 răspunsuri:
| Deedeek a răspuns:

Prea tarziu, deja ai invatat sa scrii...

| Jokyo a răspuns:

Ca sa devii jandarm in primul rand trebuie sa termini 12 clase si dupa urmeaza un examen care il vei da dupa 1 an jumatate de invatamant la niste scoli de sub ofiteri sau ceva de genul cauta si tu la altii pe TPU sper ca te'am ajutat big grin

| AnneHaHa a răspuns:

Cred ca niste cursuri, sau ceva de genul asta.