| Oiciumessi1234 a întrebat:

Ce trebuie sa învăț pentru a fi un inginer proiectant structuri de rezistenta si ce materii sunt necesare?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

La facultatea de constructii civile si industriale(4 ani-studii de licenta) vei avea nevoie de cunostintele de matematica,fizica,informatica dobandite intr-un liceu teoretic,profil real si specializarea mate-info.
Odata ce ai fost admis la facultate,vei studia discipline precum analiza matematica,algebra liniara si geometrie analitica,geometrie descriptiva,mecanica,hidraulica, rezistenta materialelor, materiale de constructii, masini de constructii, constructii metalice si multe altele. Dupa ce vei incheia studiile de licenta este bine sa faci un master in ingineria structurilor sau unul de proiectarea cladirilor civile si industriale in zone seismice.