Apache
| Apache a întrebat:

Ceva de pareri despre facultatea de jurnalism?

Iti ofera oportunitati pentru viitor, pe ce aptitudini se pune baza, care este cea mai buna?

3 răspunsuri:
| FastAndFurious a răspuns:

E cumva la moda.
Presa scrisa e in cadere libera, doar cea online e de viitor. Si cate ziare si reviste sunt? Televiziunea nu se pune decat daca esti foarte talentat si te bazezi si pe noroc.
Cred ca e cam saturata piata cu absolventi de jurnalism, care au absolvit deja.
E o meserie insa in care motorul sunt cateva personalitati puternic mediatizate si care motiveaza pe cei care au usurinta in comunicare, claritate si farmec in exprimare sa o aleaga.

| kiv1990 a răspuns:

Este foarte buna profesia, insa trebuie sa ai talent, trebuie sa fii foarte sociabil si sa poti face din orice sensatie.
vreau sa-ti spun ca depinde de jurnal, sau postul de televiziune(cea mai platitae presa galbena)
aceasta e opinia mea
tot ce-am spus am aflat de la o prietena jurnalista

| stpu a răspuns:

Daca ai ceva de spus in jurnalism o poti face si ca profesor, militar, politist, istoric, medic etc.
Facultatea in sine nu-ti ofera cine stie ce oportunitati pe viitor. Chiar si la Universitatea Bucuresti, unde, teoretic, sunt cei mai buni studenti, o sa gasesti multi care n-au treaba cu jurnalismul.
Jurnalismul in primul rand te invata sa cauti informatii si sa gestionezi informatiile gasite. Te invata sa te indoiesti intotdeauna de ceea ce gasesti, pentru a fi sigur de sursele tale(cum ar spune Descartes - Ma indoiesc, deci vreau sa fiu sigur.) Jurnalismul nu-i o meserie de birou. E munca de teren, capacitatea de a asculta, capacitatea de a pune intrebari, capacitatea de a cauta raspunsurile acolo unde nimeni nu le-a mai cautat, capacitatea de a sti sa te controlezi si de a-ti respecta cititorii.
Eu de la Jurnalism ti-as recomanda Publicitatea.