| razvangabriel96 a întrebat:

Salutare,care facultate iti ofera mai multe oportunitati de angajare pe viitor : Turism, Relatii Internationale sau Jurnalism!?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Jurnalismu e o varianta buna ca se tot schimba oamenii din televiziune

| neutrino a răspuns:

Tara-i plina de "jurnalisti" care nu au loc de munca. Daca vei fi bun si ai si ceva relatii, atunci mergi pe a doua varianta.

| peperonies a răspuns:

Oricare din astea o faci tot la shaormarie o sa lucrezi. Cand termini jurnalismul sa optezi pentru un masterat in SoSologie.

Stii care e fraza cea mai des utilizata a absolventilor de jurnalism? Sos dulce sau picant? Aici sau la pachet? Bine ca e valabil si pentru celelalte.

| MrsVamp a răspuns:

Buna, eu tot pentru jurnalism as opta din mai multe motive.

| razvangabriel96 explică (pentru MrsVamp):

Care ar fi acele motive?

| MrsVamp a răspuns (pentru razvangabriel96):

Pai in primul rand e un domeniu care imi place, ma atrage, deci as putea spune ca daca as practica meseria asta, as face-o cu placere, nu doar fiindca am nevoie de bani.
In al doilea rand e un domeniu la care ai nevoie de filologie si implicit de romana, mie placandu-mi romana, nu imi confera decat avantaje in acest aspect.
In al treilea rand sunt multe posturi mai nou si canale secundare de unde ai putea porni pana sa ajungi la unul din ce in ce mai bun, plus ca in televiziune nu e doar rol de prezentator ori reporter, ci multe variante, ori poti opta pentru altceva decat televiziune mercand tot pe jurnalism.
In al patrulea rand cunosc un caz din viata mea personala, in care intr-o zi eram la un super-market in care eram cu o prietena, acolo ne-am intalnit intamplator cu un fost coleg de-al ei care primise o oferta facand jurnalismul sa participe la acele cursuri oferite de Antena 1 -Intact Media Academy (IMA), avand sansa sa lucreze pe post, si nu era o persoana publica, ori fiul unui avocat, ori alta meserie intalta ori cunoscuta, era un om normal si totusi a avut aceasta sansa, pe care din nu stiu ce motive a ratat-o tot din niste cauze ale sale personale pe care eu nu am cum sa le cunosc.
Daca stau sa ma gandesc ar ma fi niste avantaje. Daca iti place ai putea incerca happy