| Park1Suin a întrebat:

Chiar nu stiu ce sa ma fac cand voi creste mai mare.Pe de o parte as vrea sa fiu profa de engleza.Pe de alta parte as vrea sa-mi deschid un salon pentru animale(frizerie,haine).Iar pe de alta parte vreau sa-mi deschid o ferma de cai(scoala de calarie).Si totusi, in care as castiga mai mult?
In care as investi mai putini sau mai multi bani?
Astept parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nu pofesoara, te rog. Cu salariul de 700 de lei pe luna si 16 ore de munca pe zi, atat la scoala cat si acasa, cu pericolul de a face inchisoare daca dai o palma, nu, lasa.
Pentru animalute, trebuie sa deschizi asta intr-un oras mare, unde chiria pentru magazin e mare. Pentru salon ai nevoie de oameni prgatiti, macar doi cu experienta si doi invatacei. Investitia ar f mare, peste 35.000 de lei.
Pentru club de echitatie, ai nevoie de spatiui, de constructia propriu-zisa, angajati buni, oamneni destepti, asistenti sociali (probabil vei avea clienti cu probleme fizice/psihice) si cel putin doi cai. La Onesti, doi cai au costat un milion de euro. Sigur, un manz de-al lor, cu asemenea pedigree, costa si el vreo 200.000 E. Ai nevoie de cai special dresati, foarte blanzi.

www.rubinian.com afli aici toate meserile din tara asta.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fii profesoara nu vei investi nimic. O scoala oricum faci. Pentru restul, trebuie sa investesti ceva. Cu ferma de cai este posibil sa cistigi cel mai mult, insa acolo vei investi sume uriase.

| meli120 a răspuns:

Vesnica intrebare :cat se castiga...Salonul de animale nu este potrivit pentru o tara ca Romania, care nu ii asa ajung bani nici de mancare si cei bogati se uita foarte urat cand trebuie sa dea banul(dupa ce a furat statut). Apai sa isi trimita animalul la salon, ii se pare o chestie inutila si o risipa de bani.Pt un salon din asta trebuie sa investesti si sa risti, desi sunt mari sanse sa iesi pe pierdere (in strainatate ma refer de data asta)deoarece sunt intrati pe piata(cunoscuti) cei care o absolvit acoloo facultate in domeniu.
In legatura cu faptul ca vrei sa devii profesoara ar fi ca este un serviciu pe viata, numai se stie ca la noi posturile de profesor la oras mai ales se cumpara si nu te lua dupa salar (au o gramada de sporuri desi nu recunosc)si lucreaza destul de putin.
In legatura cu ferma ii de investit dar scoti inzecit(ma refer in strainatate in special Anglia)doar este un sport cunoscut si au nevoie de lectii cat timp sunt incepatori. Sper ca te-am ajutat!