| YoDenii a întrebat:

Cine este din Buzau sa imi spune pentru profilul Bio-Chimie ce liceu este mai bun Hasdeu sau Eminescu?

Am intrebat si profesorii si acum sunt putin confuza. Unii mi-au spus ca Hasdeu chiar daca are acest profil este specializat in Mate..Fizica.

Parere?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt din Buzău :)

NU există profilul/specializarea de "biologie-chimie"!
Poate vrei să te referi la specializarea de "Ştiinţe ale Naturii" :)

Dacă le comparăm d.p.d.v. al mediilor de la admitere, Colegiul Naţional "B. P Haşdeu" este mai BUN decât Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Buzău - vezi comparativ link-urile :
http://www.admitereliceu.ro/......e-admitere

La fel, şi d.p.d.v. al mediei pe liceu/promovabilităţii la BAC - tot Colegiul Naţional "B. P Haşdeu" este mai BUN - vezi comparativ link-urile :
http://www.admitereliceu.ro/......ultate-bac

Deci, îţi RECOMAND Colegiul Naţional "B. P Haşdeu" :)

Toate cele bune.

| MaliciousDeath a răspuns:

Probabil ca Hasdeul.Adica in anul in care am intrat eu a fost o singura clasa de bio-chimie.Acum sunt 2 si numai din cauza ca foarte multi incep sa opteze pentru specializarea asta.Plus ca dintre cei ce sunt la real, cam jumatate vor sa urmeze medicina.Eu acum am 4 ore de bio(5 cu dirigentia), 4 de chimie, 4 de mate si 3 de fizica.Deci da, ai ce face aici.Te asigur ca n-o sa te plictisesti(n-o sa ai timp sa te plictisesti, muahaha). Stiu ca si la Eminescu exista specializarea stiinte ale naturii, tot 2 clase.Si acolo se invata, e un liceu bun, dar nu stiu care-i treaba cu profesorii.Stiu ca era o profa nasoala de chimie, dar a iesit la pensie anul asta.Deci ai cale relativ libera si sigura daca ajungi pe acolo.
PS:In ce an sunt nascuti profesorii pe care i-ai intrebat? 1900 toamna? Nu mai exista nicio specializare cu denumirea de "Mate-Fizica".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hasdeu are profil de bio-chimie? Daca vrei sa iesi de acolo cu diploma, opteaza Mihai Eminescu, are profil de bio-chimie si chimie industriala.Am facut liceul cu multi ani inainte si era un liceu foarte serios.Deci daca vrei bio-chimie la Eminescu.

| YoDenii explică (pentru anonim_4396):

Da are si Hasdeu. Real-Stiinte ale Naturii.

Mersi de raspunswinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru YoDenii):

Hasdeul e mai renumit pentru mate fizica ca ies de acolo nu stiu ce Einstein. Eminescu are cel mai „mare" profil filologie-istorie.Cel putin asa avea atunci.Dar sincer sa iti spun mi-a placut.Nu stiu acum dupa 20 de ani ce mai e pe acolo, dar e un liceu serios.Colegiu am auzit ca este.Eu am plecat din Buzau de mult timp dar am absolvit acolo.De fapt tot liceu este cu profesori doar de tine depinde cat inveti.Si...poti sa te tranferi daca vrei, cred ca se poate.

| FightLoveHope a răspuns:

Nu cred ca poti sa compari Hasdeul cu un alt liceu din Buzau. Pe langa faptul ca in ultimii ani s-a aflat in top 5 licee din tara, aici chiar inveti, fie ca vrei sau nu. Hasdeul este... o stare de spirit. Are o traditie si, pur si simplu, iti niste sentimente foarte placute, te mandresti. Pana la urma poti sa inveti oriunde, de tine depinde, dar aici ai niste cadre didactice care sunt faimoase chiar si printre profesorii de facultate. Se merita munca in plus, sincer.