| MelissaNoemi a întrebat:

Considerati că merită facultatea de istorie in prezent? Sunt șanse să lucrez in domeniu? Care sunt posibile cariere și cum sunt plătite? Care facultate de istorie este cea mai bună din țară? Mulțumesc anticipat

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Doar daca doresti sa predai in invatamant si e pasiunea vietii tale? Bibliotecile sau muzeele sunt periculos de aproape de moarte la noi, asadar tind sa cred ca posibilele posturi care existau pentru cei cu studii necesare vor fi inlocuite de tehnologie, altfel nimic ce tine de cultura nu se va revitaliza, cum s-a intamplat in alte tari.

| mODIN a răspuns:

Orice facultate din domeniul filologie (istorie, filosofie, litere, sociologie, chiar si psihologie, as zice) merita facute doar daca esti absolut obsedat de domeniul acela. Eu am facut litere, si din 40 de oameni care am terminat facultate, 3 sau 4 am ajuns profesori, jumate din ceilalti s-au reprofilat si s-au apucat de alte facultati gen economie/marketing/publicitate etc. iar restul lucreaza impreuna la un call center.

Daca iti pasa de domeniu mai mult decat de a castiga bine, atunci da, du-te la istorie. In timp, din pasiune, vei gasi moduri de a-ti crea un drum. Dar daca vrei sa faci o facultate doar sa fie facuta, nu alege nimic din zona asta.

| ReddY25 a răspuns (pentru mODIN):

Unde ai terminat?

Răspuns utilizator avertizat