| Syrten a întrebat:

Buna TPU!
La o firma de vanzari, pe postul de contabil, cam ce se face? Gen contabilitate primară. Se foloseste Excel ( daca da, ce fel de formule? ). Am aplicat la un post dar e disponibil doar pentru contabilitate primara si nu stiu cu ce se mananca, desi as putea invata.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca habar nu ai de contabilitate la ce naiba mai aplici pentru post, sa te faci de rahat? Mai bine vinzi ceapă si cartofi la piata decat sa te angajezi intr-un domeniu pe care nu il stapinesti nu sti despre ce este vorba, in contabilitate se fac bilanturi la firme lucrezi cu bani faci calcule dar daca nu sti sa calculezi sa faci un bilant nimeni nu sta sa te invete, aia vor ca tu sa fi calificat pe meserie nu sa nu sti nimic si sa te ia ei de la zero.

| johnnny123 a răspuns:

Păi dacă nu știi cu ce se mănâncă, de ce aplici pentru acel post?

| Syrten explică (pentru johnnny123):

Postul pentru care am aplicat nu mai este disponibil, ei mi-au propus sa incerc pe postul de contabil, am mentionat ca nu ma pricep si au spus ca nu e problema. Nu aplic pe un post doar de dragul de a aplica

| johnnny123 a răspuns (pentru Syrten):

O firmă este dispusă să lase operațiuni contabile pe mâna unei persoane care nu știe nimic despre contabilitate? Ce să zic, dacă spui tu așa o fi.

| MistarGoGu a răspuns:

In contabilitate se folosesc programe specializate si foarte " automatizate "! Contabilitatea diferă in functie de profilul firmei : comert en-gros, en-detail, servicii, productie!
Tu trebuie sa cunosti conturile contabile / venituri / cheltuieli / imobilizari, moduri de debitare conturi activ / pasiv!
Cauta pe Google : curs contabilitate pdf / plan de conturi contabile pdf le poti gasi si gratis pui mana si înveți si apoi poti " profesa " cat de cat!
Descarcă SAGA pe calculator sau laptop si " joaca-te " un pic cu programul sa te obisnuiesti! Baftă la studiat!

| MistarGoGu a răspuns:

Sagasoft.ro de acolo poti Descarca SAGA sa te " joci " un pic cu el si sa vezi ce poate!