| anonim_4396 a întrebat:

Considerați umilitor ca atunci când te duci ca și candidat la un potențial loc de muncă, fără recomandări sau alte chestii, să zici angajatorului ceva de genul:

"îmi doresc sa lucrez aici, deoarece consider că e un loc de muncă ok, cu un ambient plăcut, colectiv ok. Mă puneți la proba și dacă va convine, mă angajați, dacă nu, nu, dar dati-mi va rog ocazia de a-mi arăta potentialul. Nu-mi luați oportunitatea de a munci."

Cum vi se pare?

Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Si mie mi se pare arogant, nu te certi cu ei din start, nu-i spui sefului ce sa faca. Opreste-te aici:
"îmi doresc sa lucrez aici, deoarece consider că e un loc de muncă ok, cu un ambient plăcut, colectiv ok."
Incearca sa nu fii nici agresiva, nici miloaga, indiferent ca esti la primul interviu sau al 100-lea. Doar tu stii asta. Doar tu stii cine esti cu adevarat, de unde vii si ce-ai acasa si tine de tine sa le arati ce este bun la tine. Daca te refuza, asta e.

Este important sa arati bine, spalata, aranjata, machiata natural, cu niste haine decente, in care sa te simti comod si care sa iti stea bine, adaptate locului de munca pe care vrei sa il ai. Si mai important e sa fii relaxata, sigura pe tine, sa inspiri incredere, sa vorbesti politicos, sa corespunzi profilului cautat din punctul de vedere al cunostintelor si comportamentului.

Indiferent ca vrei sa te angajezi in domeniul HoReCa sau in alt domeniu, nu ai ce sa faci si nu trebuie sa te invinovatesti daca postul este deja dat - asa cum ti s-a spus - nu o sa-l iei nici daca esti cea mai cea. Si daca nu iti gasesti in domeniul asta, ai putea incerca alte variante, nu ti-ar strica experienta si in alte domenii. Ce studii ai? Daca tot nu esti angajata acum, nu vrei sa incerci sa faci un curs de calificare? Poate gasesti ceva gratuit. Cauta pe net ce este disponibil in regiunea ta.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este umilitor deloc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este umilitor deloc, dimpotriva, chiar este o fraza normala si recomandata sa o folosesti, aratand ca esti foarte interesat de acea pozitie.
Eu personal am folosit-o de cateva ori in viata mea in corporatii mari, pe vremea cand munceam pentru altii, si chiar am luat acele joburi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Arogant. Eu te-aș trmite imediat la plimbare.

| relian a răspuns:

Mi se pare ca nu ai ce face, incerci sa inveti pe ala ce sa faca laughing

Ala care te angajeaza stie el ce vrea, asa ca nu-i spui tu nimic. Daca te intreaba ceva, atunci raspunzi, dar cit mai scurt si cu esenta.

Numi luati oportunitatea dea munci laughing adica te rogi de ala sau ce?

In RO am spus, aia te angajeaza dupa cum arati ca fizic, daca esti buna si pe placu aluia, ai sanse mari sa fii angajata.
Acolo asa se merge, inca pe sistemul ala vechi, ori dadeai bani, ori arata-i buna si erai o viitoare prada sexuala laughing

Daca tu ai spus ca ai 90 kg, cand tea vazut proprietarul, deja din start, se gindea la cealalta laughing de aia o si spus ca jobul este dat, adica atunci, dupa ce tea vazut si pe tine, a hotarit, al cui sa fie acel job.
A aleso pe fata cealalta, pentru ca arata bine si cum am spus este o viitoare candidat la aptu lui laughing omu angajeaza ce are nevoie nu?

Ala e clar ce are nevoie, de femeie nu de bucatar sau ajutor, iar daca e insurat, normal ca da bine si nul banuie nevastasa ce face, asa angajid pe una.
Asa procedeaza si italienii, nu stiu germanii si francezii, dar italieni, spanioli, romani, bulgari, rusi, asa fac, niste hahalere laughing

| Catrice a răspuns:

Ca implori sa te angajeze.

| Frank51 a răspuns:

Umilitor sau nu tu ai nevoie de bani să-ți pui o pâine pe masă, deci e irelevant ce spui, fie că te plângi fie că nu. Tu practic te rogi de el să-ți dea o șansă, ceea ce niciodată nu merge. Niciun angajator nu va lua pe cineva slab, doar pentru că se roagă și se plânge, ci dimpotrivă.

În viață de multe ori suntem jos, dar nici când suntem jos nu trebuie să ne lăsăm demnitatea călcată.

| Emma30555 a răspuns:

Pare puțin exagerat. Totul e bine pana la ultima parte când spui de potențial și de nevoia de a muncii și le spui sa nu îți ia aceasta șansă. Toți care vin acolo au nevoie de un job,, iar angajatorul are nevoie de un angajat, nu trebuie sa pari prea " tare în gura", poate angajatorul considera ca ii forțezi mana. E bine sa spui ca poți demonstra prin practica, sa pari încrezătoare și cu experienta dar cam atât, nu forța

| StoicAnalysis a răspuns:

Ca te milogesti. Trebuie sa stii sa te vinzi.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Sună foarte bine și nu-i deloc umilitor.

| nyoentox2002 a răspuns:

Zii uai m,, e daca nu mă angajezi îți dau foc la casă?

| pufulescu0o a răspuns:

Totul ok in afara de ultima propozitie. Nu pricepe capul la patron chestii din astea filozofice, crede-ma pe cuvant!

| HarryM77 a răspuns:

Lasi senzația ca îți dorești foarte mult postul respectiv, si aducand si acele complimente firmei, adica faptul ca iti plac foarte mult, probabil vor zice felicitări ești angajata
, nu cred ca e umilitor deloc, cred ca din contra îți sporești șansele