| eduard200 a întrebat:

Am 2 luni de munca si sunt in perioada de proba. Dacă vreau sa îmi bag concediu medical pot fi dat afara de la munca?

Lucrez ca manipulator bagaje la aeroport

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe timpul concediului medical nu poti fi concediat.
Problema este ca nu cred ca poti lua concediu medical, deoarece n-ai stagiul de cotizare de 6 luni, ti-am spus asta la intrebarea anterioara.
De asemenea ti-am aratat pentru ce boli poti lua concediu medical fara a avea stagiu de cotizare.
Mi se pare ca tu vrei acest concediu medical fara a fi realmente bolnav, altfel te-ai fi lamurit cu primul meu raspuns.

| dullcat a răspuns:

Buna.E cu doua taisuri aici.Nu e ok sa iti iei deja concediu, dar nici nu ar trebui ca angajatorul sa te dea afara pentru asta.Depinde de tine cum vorbesti cu el.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Da frate poți țiam zis o dată de ce sa nu poți? Normală ca poți ma ce ai frate este dreptul tău să-ți iei liber dacă nu ești sănătos și nu poți munci.