| whiteneses a întrebat:

Contabilitate si informatica de gestiune sau informatica economica?
si de ce mai exact profilul respectiv ales?

5 răspunsuri:
| InYourPants a răspuns:

Info

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Pe scurt, CIG sau IE. Raspunsul este unul si, plu: EGCEwinking o sa-mi multumesti mai tarziu.

| Ava1231 a răspuns:

Eu am facut un an la contabilitate si pot sa spun ca e un domeniu foarte urat. Mie asa mi s-a parut. Depinde si de orasul in care vrei sa studiezi... unde am facut eu (oras mare) profii erau lasa-ma ca sa te las.
Daca pe langa faptul ca te pricepi la mate(ca trebuie neaparat) te pricepi si la info, de ce sa nu dai la info economica?
Majoritatea celor ce lucreaza in contabilitate au un salariu de rahat si nu prea multe optiuni de dezvoltare profesionala. Cei ce lucrează la firme de IT o duc mult mai bine.
Daca nu te pasioneaza contabilitatea, daca nu ai facut in liceu si nu stii ce e, nu iti recomand. Aveam colegi care facusera economic in facultate si efectiv urau contabilitatea. Nu am cunoscut pe cineva la facultate caruia sa ii fi placut domeniul ales.
Succes

| Anonimu7041 a răspuns:

Trec a 12 a și le am pe am2 pe lista.
Ideea este ca informatica economica e mai axata pe informatică decât contabilitatea câte este axata pe economie.
De ce mai exact? O buna alegere pentru pasionații de informatică.

Răspuns utilizator avertizat