| anonim_4396 a întrebat:

Conteaza vechimea atunci cand ti se calculeaza ajutorul de somaj?

7 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Da sunt niste grile de la 1 la 5 ani vechime de la 5 la 10 etc dar diferenta nu este f mare intre acesti ani ceva de ordinu 10 ron 12 ron de la o categ la alta. oricum sunt putini. Dac a ai 15 20 aniu vechime cam 500 de ron somaj

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Somajul se da in functie de vechime.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Vechimea conteaza la ajutorul de somaj.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da eu asa stiu ca conteaza.scuze cacofonia. dar stiu dint-ro sursa sigura

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am plecat de la o societate, prin acordul partilor, cu salarii compensatorii, dupa 10 zile m-am angajat la alta societate, care dupa o luna "mi-au "dat papucii, pentru somaj, la venitul pe un an in urma se adauga si salariile compesatorii?

Răspuns utilizator avertizat
| casil a răspuns:

Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.