| dogstar a întrebat:

Credeti ca in cadrul armatei, femeile sunt tratate diferit fata de barbati?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt două aspecte.
Tratamentul profesional instituțional. Acesta presune ne discriminare și tratament egal. Evident funcțiile și misiunile nu pot fi echivalente datorită diferențelor fiziologice ( musculatură, rezistență fizică).
Apoi tratamentul din partea colegilor bărbați. Acesta ar trebui să fie de colaborare, căci în cazul unei misiuni de luptă nu contează sexul ci eficacitatea. Discriminări ne legitime pot să apară ocazional.