| anonim_4396 a întrebat:

Credeți ca merita sa dai la Facultatea de Farmacie sau Chimie medicală?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Depinde doar de tine.

| helpforyou a răspuns:

Merita, in masura in care iti asumi anii de studii iar mai apoi ca iti va placea sa lucrezi toata viata in acel domeniu.

| haileewatson a răspuns:

Doar daca iti place domeniul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, mizeriile din farmacii se vand ca painea calda, suplimente peste suplimente de care nu ai nevoie, fervex, coldrex, pulex, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| manuemanoil a răspuns:

Facultatea de Farmacie și Chimie Medicală sunt ambele opțiuni bune pentru cei care sunt interesați de domeniul sănătății și al medicinei. Ambele oferă programe de învățare solide și oportunități de carieră interesante după absolvire.

Un avantaj al facultății de Farmacie este că oferă o înțelegere profundă a medicamentelor și a modului în care acestea interacționează cu organismul uman. De asemenea, farmaciștii au o importantă responsabilitate în distribuirea medicamentelor și în oferirea de consiliere pacienților și altor profesioniști din domeniul sănătății.

Chimia Medicală se concentrează mai mult pe cercetarea și dezvoltarea medicamentelor noi și a tratamentelor pentru diverse afecțiuni. Absolvenții de Chimie Medicală pot lucra în industria farmaceutică, în laboratoare de cercetare sau în alte domenii conexe.

Ambii absolvenți pot avea o carieră în domeniul sănătății și pot face o contribuție importantă la sănătatea și bunăstarea oamenilor. Dacă ești interesat de una dintre aceste domenii, ar trebui să faci o cercetare mai amănunțită pentru a afla mai multe despre programele de studiu și despre opțiunile de carieră disponibile după absolvire. Este important să alegi o facultate și o carieră care se potrivește intereselor tale și abilităților tale pentru a te asigura că îți vei găsi locul în domeniul tău de interes.