| Joker3134 a întrebat:

Credeti ca meseria de pompier este una foarte riscanta?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este foarte riscantă, dar este riscantă. Când o alegi îți asumi acest risc. Un pompier nu intră în zona de foc, în interior, fără precauții deosebite, dar uneori, pentru a salva viețile altora este nevoit să o facă. Astfel el acționează cu aparatură, cu mijloace tehnice și ajutat de colegi într-o zonă periculoasă în care riscul de accidentare este mai mare decât în situații obișnuite. Dar în același timp beneficiază de o pregătire de specialitate ca să poată face față cu succes în situațiile periculoase. Vei auzi zilnic de morți pe șosele, deci și circulația pe șosele este periculoasă, dar ai auzit sau vei auzi rareori de pompieri morți în misiune.

| ziftode a răspuns:

"foarte" nu, pentru ca ar fi mult mai bine platiti si nu s-ar inghesuii foarte multi
totusi un anumit nivel de risc exista, totusi te duci in locuri... aaaaa... FIERBINTI big grin

| aXy99 a răspuns (pentru ziftode):

Cand te duci sa salvezi pe cineva din casa si risca sa explodeze o butelie, crede-ma, devine foarte riscanta. Dar nu e mereu asa.

| debarasator63 a răspuns:

Este. Impune greutati, pericole și privatiuni. Treaba buna este lucrul in ture, o zi cu 2 libere sau cu 3 libere și salariul bun. Daca ai curaj si-ti place apa și focul, mult succes.

| NykusorBl3nd a răspuns:

Am un prieten pompier, imi zice mereu ca la munca cam stau degeaba, deoarece nu prea au ce face in multe cazuri, dar cand se da alarma, trebuie sa fii foarte serios, este o meserie riscanta oarecum daca iei decizi proaste, ne luare in calcul ca ar putea exista o butelie sau o defragatie cand esti in interior te poate pune in pericol foarte multe, in rest totul ok, dar stai linistit.
Succes.