| anamaria7779 a întrebat:

Cu ce profile se intra la academia militara si cea de politie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profilul din liceu te poate ajuta putin la admitere, dar poti intra cu orice profil, daca indeplinesti conditiile cerute si reusesti la examenul de admitere.
1.Sunt mai multe Academii Militare si la fiecare se sustine examen din materii diferite. Uita-te pe site-ul Academiei Militare la care vrei sa mergi, in Admiterea 2017, vezi materiile din care se sustine examen si te duci la profilul liceal corespunzator, care sa te ajute la admitere.
2.Pentru Academia de Politie este bine sa urmezi un profil de filologie sau stiinte sociale, se dau teste din romana, istorie si o limba straina.