| Mihaianonimul a întrebat:

Vreau sa dau la Academia Militara si am nevoie de cateva indrumari. Rog pe cineva care stie si care are legatura cu Academia Militara sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari:
Ce probe ai dat pentru a intra la Academie?
Ce ai facut sau ce faci inca la Academia Militara?
Ce vei iesi dupa ce ai incheiata Academia?

Am citit si pe internet cate ceva, dar vreau sa aflu de la cineva care a fost la Academia Militara.

Inca ceva. O mare parte din oamenii cu care m-am intalnit afirmau ca Academia de Politie nu mai e ce a fost, ca nu mai este de viitor. Academia Militara mai este? (multi spun ca este mai sigura decat cea de politie).

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Am oarecum experienta (sunt la medicina militara) dar am multi prieteni care sunt pe acolo sau care au terminat si cam stiu despre ce e vorba. Bune sunt toate adica de acolo iesi cu acelasi grad (sublocotenent) dar conteaza ce vrei tu sa faci si ceea ce iti place.
Ca sa intri trebuie sa mergi la centru de recrutare de la tine din oras si sa iti faci un dosar cu actele care iti spun ei. Ai o proba medicala inainte (de care trece toata lumea care nu are probleme grave) si apoi te vor suna sa mergi pentru probele sportive, test psihologic si o proba situationala (detalii gasesi pe mapn.ro). Daca treci de toate astea poti da apoi admiterea la academia pe care ti-ai ales-o ( depinde unde vrei sa dai ca fiecare are alte teste, materii etc si la fel toate astea le gasesti pe site-ul academiei respective).
Ce faci la academie... antrenamente, trageri, marsuri, regulamente, etc.
De iesit, iesi ofiter al Armatei asta presupunand ca esti obligat sa stai in sistem 8 ani de zile dupa ce termini altfel suporti cheltuielie de scolarizare, masa si ce ti-au mai dat ei ( in jur de 2000 euro pe an).
Despre Academia de politie nu pot sa iti spun prea multe tot ce stiu e ca acum cativa ani daca nu chiar anul trecut absolventi nu aveau loc de munca( acum nu stiu cum e). In Armata in schimb ai un loc de munca asigurat si un salariu decent.
Ideea e ca trebuie sa te gandesti bine ce vrei si daca esti sigur ca vrei toata viata sa asculti ordine si sa faci doar asa ceva atunci nu vad de ce nu ai incerca

7 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Intrebarea ar fi care academie militara? Aviatie, marina, forte terestre, tehnica militara?

| Mihaianonimul explică (pentru Dana211):

Nici aici nu m-am hotarat. aviatie in niciun caz nu le am cu avioanele... dintre ultimele 2 as alege..care zici ca e mai buna..presupun ca ai experienta in academia militara.

| Pufy12 a răspuns (pentru Dana211):

Buna Dana! Vad ca raspunsul tau e cel castigator

| Alex_Alex_1998_J0cd a răspuns (pentru Dana211):

Am și eu o întrebare, cât durează cursurile, pregatirea la Academia Militară?
Am înțeles că sunt mai multe specializări, care ar fi cu durata cea mai scurtă?

| Dana211 a răspuns (pentru Mihaianonimul):

Am oarecum experienta (sunt la medicina militara) dar am multi prieteni care sunt pe acolo sau care au terminat si cam stiu despre ce e vorba. Bune sunt toate adica de acolo iesi cu acelasi grad (sublocotenent) dar conteaza ce vrei tu sa faci si ceea ce iti place.
Ca sa intri trebuie sa mergi la centru de recrutare de la tine din oras si sa iti faci un dosar cu actele care iti spun ei. Ai o proba medicala inainte (de care trece toata lumea care nu are probleme grave) si apoi te vor suna sa mergi pentru probele sportive, test psihologic si o proba situationala (detalii gasesi pe mapn.ro). Daca treci de toate astea poti da apoi admiterea la academia pe care ti-ai ales-o ( depinde unde vrei sa dai ca fiecare are alte teste, materii etc si la fel toate astea le gasesti pe site-ul academiei respective).
Ce faci la academie... antrenamente, trageri, marsuri, regulamente, etc.
De iesit, iesi ofiter al Armatei asta presupunand ca esti obligat sa stai in sistem 8 ani de zile dupa ce termini altfel suporti cheltuielie de scolarizare, masa si ce ti-au mai dat ei ( in jur de 2000 euro pe an).
Despre Academia de politie nu pot sa iti spun prea multe tot ce stiu e ca acum cativa ani daca nu chiar anul trecut absolventi nu aveau loc de munca( acum nu stiu cum e). In Armata in schimb ai un loc de munca asigurat si un salariu decent.
Ideea e ca trebuie sa te gandesti bine ce vrei si daca esti sigur ca vrei toata viata sa asculti ordine si sa faci doar asa ceva atunci nu vad de ce nu ai incerca

| Fabb a răspuns:

Buna,chiar eu sunt la profil economic, mai am anul acesta si termin laughing. Este un profil frumos care iti asigura un viitor bun mai tarziu.Ca si profil nu este greu,este chiar un profil bun si merita facut,o sa ai multe avantaje mai tarziu datorita acestui profil.
Ca materii vei face:in clasa a IXa vei face TIC(tehnologia informatiilor si comunicatiilor),E.T.G.(elemente de tehnologie generala), logica,contabilitate,,SCPS(studiul calitatii produselor si serviciilor),
In clasa a Xa vei face din nou contabilitate,economia intreprinderii,Tic,si din nou SCPS si ETG;
In clasa a XIa vei face module cum ar fi:marketingul afacerii,planificare operationala, organizarea resureslor umane, din nou contabilitate, evenimentelor si tranzactiilor economice, realizarea activitatii de birou etc
In clasa a XII a tot module vei face:ediul concurential, legislatie in administratie, relatii publice si de protocol, negocierea afacerii si altele care se fac in practica, si din nou contabilitate, Tic etc;
Am uitat sa precizec ca la matematica vei face M2 care este mai usoara decat M1 si din clasa a XIa si AXII a, nu vei mai face desen, chimie, fizica, muzica, biologie.Bafta smug

| alicecurtis a răspuns:

Stiu ca prima proba este testul psihologic care trebuie dat cu cateva luni inainte, gen 2-3 luni.

| Mihaianonimul explică:

Nici aici nu m-am hotarat. aviatie in niciun caz, nu le am cu avioanle. dintre ultimele 2 as alege.tu care zici ca e mai buna?(scuze ca pun atatea intrebari dar am nevoie de un sfatuitor)