| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce situatii de criza se poate intalni o infirmiera in spital?

5 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! De fel, infirmiera reprezinta femeia de serviciu.La locul de munca(in cazul nostru,spital), aceasta poate ramane blocata in grupul sanitar, usa neavand geam de cele mai multe ori, sa fie posibil un nedorit cutremur si aceasta sa fi dat cu mopul pe jos si oamenii si chiar ea sa alunece din graba pericolului, sa aiba rana deschisa fara sa stie si sa atinga gunoaie de grad infectios(asta da situatie de criza) ori sa aduca gunoiul cu liftul si sa se blocheze acesta cu ea in el.Si sunt multe altele.Meriti"a doua sansa"

| Anca8080 a răspuns (pentru FoxyM):

Intr-un spital ingrijitoarea este femeia de serviciu

| FoxyM a răspuns (pentru Anca8080):

Salutare! Infirmiera este femeia de serviciu care face curatenie, iar asistenta este cea care trateaza pacientii.
Daca ar fi ingrijitoare, ar ingriji ceva, insa este infirmiera adica femeie de serviciu.Doar in Romania exista acest term.In strainatate nu se numesc asistenti ci infirmieri.Am rude asistente iar in spitalul municipal, toti stiu ca femeia de serviciu e infirmiera.Crezi ce doresti, insa nu traim in Franta sau alte tari.

| Anca8080 a răspuns (pentru FoxyM):

Mama mea este infirmiera si nu face curat, ingrijitoarea face.
Infirmiera da de mancare pacientilor, schimba asternuturile paturilor etc

| FoxyM a răspuns (pentru Anca8080):

Dar in orice caz nu e asistenta.Si cand am spus ca face curat nu ma refeream la toalete ci in saloane.