| tonyc7 a întrebat:

Care credeti ca sunt in ziua de azi cele mai dese situatii prin care un om (barbat sau femeie) isi poate intalni sufletul-pereche?
Cumva tot prin intermediul cunoscutilor comuni, cum era si inainte?
Sau mult mai util in gasirea sufletului-pereche a devenit internetul cu retelele lui de socializare (Facebook, Instagram)?
Sau ce alte situatii?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In trecut, prin cercul de cunostinte comune s-au putut obtine multe referinte detaliate despre cineva.

In ziua de azi, pe Facebook sau alte medii de socializare este ca anunturile marimoniale: ai putut afla ca cineva este liber(a) si isi cauta partener(a). Alte referinte nu prea poti obtine, doar prin eventuala cunostinta /convietuire personala. Din acest motiv, deseori parintii isi cunosc nepotii impreuna cu ginerii. big grin

| Simpatic a răspuns:

Pe internet este valabila zicala englezeasca "ce se castiga usor se pierde usor"
Nu prea mai stii peste cine dai pe internet
Dar ma gandesc ca in egala masura e si in viata dinafara internetului, tu cauti o persoana serioasa si dai peste centuriste din Italia sau ca femeie dai peste un nenorocit care te inseala in repetate randuri

| Brizbriz a răspuns:

La fel ca intotdeauna, aproape de 0... ABSOLUT 0

| anonimuIl a răspuns:

Azi pe un site de matrimoniale poți cunoaște 300 - 500 de femei în 2 - 3 luni.

| tonyc7 explică (pentru anonimuIl):

Da, si din alea 300-500, daca raspund vreo 10 e mare lucru. Si alea care raspund arata vai de capul lor.

| anonimuIl a răspuns (pentru tonyc7):

Alea dau mesaje bărbatului îmbrăcat în costum frumos.

| anonimuIl a răspuns (pentru tonyc7):

Tu vrei să pui o poză cu tine în bermude și tricou și să îți dea mesaje 500 de femei?

| Danny28 a răspuns:

In ziua de azi fara bani si masina nu poti avea iubita.

| MasterYii a răspuns:

In ambele cazui, atat cunostinte cat si retele sociale,jocuri sau orice alta forma de pe internet.
Dar probabil cele mai de durata si fericite cazuri au fost si sunt cele la coincidenta cand se cunosc persoane noi din afara prin parcuri,scoala, cafenele,baruri, cluburi, loc de munca, excursii, magazine, mall-uri etc