| ILReLeon3 a întrebat:

Cum adica reglementare sectoriala sau reglementare generala? (se refera la facultati) exemplu: Medicină (reglementată sectorial, 360 credite – durata studiilor 6 ani)

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Recunoasterea calificarilor profesionale, in tarile Uniunii Europene, are loc pe baza sistemului sectorial de recunoastere a calificarilor sau sistemului general de recunoastere a calificarilor.
Sistemul sectorial de recunoastere a calificărilor este un sistem automat de recunoastere a calificarilor, ce cuprinde opt profesii reglementate: arhitect; asistent-medical-generalist; farmacist; medic; medic-dentist; medic-veterinar-chirurg; moasa.
Pentru celelalte profesii, recunoasterea nu este facuta automat, ci in urma unei evaluari individuale, prin sustinerea unui examen.

1 răspuns:
daniela
| daniela a răspuns:

Adica facultatea are 6 ani, fiecare examen are un anumit numar de credite si ca sa o termini trebuie sa ai luate 360 credite