| LoryM22 a întrebat:

Poti sa faci una din cele de sus fara sa faci medicina generala? Sau trebuie sa faci neaparat medicina generala pentru a face una din specializarile de mai sus? Cer paperea celor de la medicina.

Specializările din domeniul Sănătate (reglementate sectorial şi general):

› Medicină (reglementată sectorial, 360 credite – durata studiilor 6 ani)

› Medicină Dentară (reglementată sectorial, 360 credite – durata studiilor 6 ani)

› Farmacie (reglementată sectorial, 300 credite – durata studiilor 5 ani)

› Moaşe (reglementată sectorial, 240 credite – durata studiilor 4 ani),

› Asistenţă Medicală Generală Iaşi (reglementată sectorial, 240 credite – durata studiilor 4 ani),

› Asistenţă Medicală Generală Botoşani (reglementată sectorial, 240 credite - durata studiilor 4 ani)

› Radiologie şi imagistică (reglementată general, 180 credite – durata studiilor 3 ani)

› Laborator clinic (reglementată general, 180 credite – durata studiilor 3 ani)

Narcisa: › Audiologie şi protezare auditivă (reglementată general, 180 credite – durata studiilor 3 ani)

› Balneo-fiziokinetoterapie şi recuperare (reglementată general, 180 credite – durata studiilor 3 ani)

› Tehnică dentară (reglementată general, 180 credite – durata studiilor 3 ani)

› Asistenţă dentară (reglementată general, 180 credite – durata studiilor 3 ani)

› Asistenţă de farmacie (reglementată general, 180 credite – durata studiilor 3 ani)

› Nutriţie şi dietetică (reglementată general, 180 credite – durata studiilor 3 ani)

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Pt medicina dentara, tehnica dentara, asistenta dentara pot sa spun ca Da in facultate faci medicina generala mai ales pentru stomatologie si la tehnica dentara se face dar mai generalizat, in schimb la stomatologie faci medicina generala aproape ca si cei la medicina generala... si asta pentru ca in primul rand esti medic si esti razpunzator de viata unui om... daca se intampla ceva cu pacientul tau trebuie sa stii sa ii dai primul ajutor, sa cunosti unele lucruri pe care le inveti prin unele ramuri ale medicinii (MG) insa sunt si materii de umplutura as zice... de ex ginecologie... eu am facut un an de ginecologie, cu garzi cu asistenta la nasteri de toate felurile, consultatii etc, dermatologie la fel... asa ca daca dai la facultatea de medicina indiferent de specializare vei face si medicina generala si oarecum e de inteles...

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima e specializare a facultatii de medicina generala, a doua a facultatii de stomatologie, a treia a facultatii de farmacie, urmatoarele trei sunt colegii (de 4 ani) in cadrul Universitatii de medicina (sunt un fel de post-liceale), urmatoarele doua sunt supraspecializari dupa colegiul de asistente pentru asistenti pe radiologie, respectiv laborator, aia cu audiologia s-ar putea sa fie supraspecializare pentru medici orl-isti specialisti, fizioterapia este probabil colegiu care pregateste kinetoterapeuti (sau asistenti de kinetoterapie), urmatoarele doua sunt colegii pentru tehnicieni/asistenti de stomatologie, iar ultima e probabil supraspecializare pentru medicii de familie.
Facultatile si colegiile se pot face dupa liceu, supraspecializarile se fac dupa facultate sau colegiu.
Daca nu am inteles bine intrebarea, revino cu detalii, te rog.

| gabrielutzu a răspuns:

Nu vreau sa mai aud de dintzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru audiologie inscrierile se fac direct pentru sectia respectiva, dar anul I este unul de trunchi comun medical, urmand ca din anul II sa se treaca pe specializarea de inscriere.