| random1620 a întrebat:

Cum ajungi sa lucrezi la birou?
Si ce facultati si ce domenii sunt vizate?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca aproapte toate facultatile iti ofera o posibilitate de a lucra la birou

| aimond a răspuns:

In cazul meu nu am nici o facultate. Am doar 8 calse care erau obigatorii si nu am mers mai departe din cauza situatiei financiare din familia noastra.

Cred ca vointa si axarea pe un anume domeniu care iti si place bineinteles iti va asigura un loc la birou. Si nu unul oarecare, poti straluci in ceia ce faci daca iti place.

In momentul in care am inceput sa fac banii mei care proveneau din construcii mi-am permis sa incerc diferite domenii sa vad in care ma incadrez cel mai bine pentru ca nu voiam sa raman acolo.

Am invatat de unul singur limbajele php, html, css si putin din java. Acum din 2018 lucrez la o companie ca graphic designer si modelez in 3D cladiri intregi de la temelie, tevi de apa, cabluri electrice si mobilier pana la lingura din sertarul restaurantului. (Un inginer structurist corecteaza ceia ce fac in materie de rezistenta)

Nu mi-am dorit sa fac asta, inainte de asta dupa ce am terminat-o cu constuctiile din probleme medicale am devenit doar un simplu mecanic auto cu viziune asupra altor lucruri mecanice, eram fascinat de ce poti realiza prin mecanica si ceva electronica. Am invatat sa modelez in 3D in momentul in care aveam nevoie sa confectionez niste piese pentru un proiect (un off road diferit)

Eu cred ca se poate. Unul dintre domeniile cele mai cautate este IT, daca stii sa codezi esti asigurat pe viata plus ca vei avea sansa sa nu fii legat ca angajat de companii. Poti sa iti faci programul cum doresti.

Eu personal nu vreau sa lucrez de acasa, nu mi se pare productiv. Zilnic merg la birou, vreau sa ies din zona de confort si sa incerc lucruri noi, sa vad oameni noi.