| Kaonashii a întrebat:

Cum ar trebui sa decurga un interviu de angajare in mod ideal? Nu ma refer la cum recomanda HRii cu intrebarile lor de cum te vezi peste 10 ani, ma intereseaza cum vedeti voi ca ar fi mai bine sa fie abordat un interviu. Ce metode ar fi mai eficiente pentru a afla daca sunteti potrivit pentru un post fata de ce fac hrii acum?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Ce metode ar fi mai eficiente pentru a afla daca sunteti potrivit pentru un post fata de ce fac hrii acum?"

Daca ai toate diplomele, calificarile si experinta cerute de jobul respectiv, atunci ai "aproape" toate sansele sa iei postul depinzand doar de INCREDEREA pe care o ai in tine si modul profesional si politicos cu care te prezinti la interviu.

Daca sunteti 2 sau mai multi cu aceeasi calificare, experinta si prezentare buna, se va sustine un al doilea interviu, de data asta tehnic, unde vor participa atat HR-ul cat si profesionisti care iti vor verifica cunostintele, punand practic intrebari din domeniul respectiv, sau iti dau un caz fictiv, pe care tu trebuie sa descrii procesele detaliate cum il poti rezolva rapid si eficient.
daca esti un profesionist foarte bun, atunci astea vor fii floare la ureche.

| iulianr a răspuns:

Cred ca un mod mai eficient ar fi ca dupa primul interviu sa fie sustinut si un interviu practic/simulare. Daca este posibil, se pot da probe practice in care sa fie simulat ceea ce se va face la acel job, iar daca nu se poate, sa fie testate cel putin cunostintele teoretice din domeniu. De exemplu, eu lucrez ca graphic designer/editor foto si in acest domeniu este usor de testat candidatii. La anunturile de angajare a trebuit sa trimit si un portofoliu de lucrari, iar dupa interviu primeam un test practic, in care trebuia sa fac fie niste bannere, fie un ambalaj, sau sa editez cateva imagini intr-un timp limita etc...in functie de ceea ce urma sa fac in acel loc.