| andrei733 a întrebat:

Cum demonstram ca un text este text literar? Fundoi.

Răspuns Câştigător
| stefyx a răspuns:

Pentru ca un text să fie considerat literar trebuie:
- să transmită o impresie individuală, subiectivă asupra
realităţii
- să producă idei general umane
- să emoţioneze receptorul
- să aibă o construcţie specifică (limbaj conotativ, bogăţie
lexicală, polisemantism, unicitate, expresivitate)

4 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună

Textele literare sunt ficţiuni, chiar dacă pleacă de la
realitate, pe care o reflectă mai mult sau mai puţin.
Într-o asemenea lucrare se emit, de fapt, ipoteze
despre realitate.

Caracterul imaginar nu poate fi stabilit decât prin
raportarea la situaţia de comunicare în care se
plasează.

Pentru ca un text să fie considerat literar trebuie:
- să transmită o impresie individuală, subiectivă asupra
realităţii
- să producă idei general umane
- să emoţioneze receptorul
- să aibă o construcţie specifică (limbaj conotativ, bogăţie
lexicală, polisemantism, unicitate, expresivitate)

| ClaudiaaMM a răspuns:

Textul literar trebuie sa fie subiectiv, adica sa exprime sentimente, are si figuri de stil, si imagini artistice. Inecepi demostratia cu : In opinia mea acest text este un text literar deoarece...

| ClaudiaaMM a răspuns:

Textul literar trebuie sa fie subiectiv, adica sa exprime sentimente, are si figuri de stil, si imagini artistice. Inecepi demostratia cu : In opinia mea acest text este un text literar deoarece...Aduci argumente dar dai si exemple si la sfarsit : In concluzie acest text este unul literar deoarece are toate caracteristicile prezentate mai sus.

| ZipLine95 a răspuns:

Textul literar este o scriere de fictiune care, pornind de la realitate transmite ideile si sentimentele autorului.
Spunem despre un text literar ca are caracter fictional, pentru ca el este rodul imaginatiei autorului.
Textele literare transmit ideile in mod direct sau indirect (prin intermediul personajelor) apeland la imaginile artistice si figurilor de stil cu scopul de a emotiona cititorul.
Toate textele se adreseaza cititorului, indiferent daca sunt literare sau nonliterare.
Textul literar are un caracter subiectiv pentru ca exprima, oglindeste realitatea, o modifica in functie de starile, sentimentele autorului.
Textul nonliterar stintific este obiectiv pentru ca el prezinta realitatea intocmai.
Sper sa va fie de folos. happy