| vio_1240 a întrebat:

Cum demonstram ca un text e liric? nu e tema.

Răspuns Câştigător
| Elena1234456 a răspuns:

Urmeaza urmatoarea schema:
Definitia: opera literara in care autorul isi exprima direct sentimentele si gandurile.

Caracteristici:
1)sentimente, idei, conceptii, atitudini exprimate direct.
2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri.
3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.
4)mijloace expresive:fonetic, lexical, morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).
5)imagini artistice:auditive, vizuale, olfactive, sinestezia.
6)cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.
7)atmosfera lirica: romantica, melancolica, apasatoare, sumbra, so-
lemna, plina de voie buna, optimista, pesimista.
8)modul de expunere:descrierea, monologul, confesiunea, meditatia.
9)elemente prozodice:strofe, masura versurilor, rima, ritm.

Figuri de stil:
Explicarea unei figuri de stil:
1)Ce figura de stil este
2)din ce este alcatuita
3)Ce imagine sugereaza
4)semnificatia ei in text idei, sentimente, insusiri ale unui personaj.

9 răspunsuri:
| aleeee a răspuns:

Eu iti scriu cum mi-a dat mei profa de romana:

1.Definitia fabulei
2.Si X este o fabula, deoarece.
3.Fiind o fabula si aceasta are 2 parti: intamplarea propriu-zisa si o morala asezata.
4. Un alt argument in favoarea includerii textului in specia fabula se refera la prezenta personajelor, alese sin lumea(plantelor, animalelor sau lucrurilor), ce capata insusiri cu ajutorul personificarii.
Acestea sunt. si reprezinta.
5. Din cele prezentate mai sus putem spune ca textul are trasaturi specifice unei fabule.

Cam atatwinking

Sper ca te-am ajutat.

Cred ca ti-am spus ca accept fundawinking

| aleeee a răspuns:

De la profa de romana:

1. X este unul dintre scriitorii reprezentativi ai literaturii ramane, autorul operei., ce ilustreaza trasaturi specifice unei opere lirice.

2.Fiin o opera lirica, autorul isi exprima direct sentimelntele prin intermediul eului liric.
3.Realitatea este transfigurata subiectiv, filtrata prin sensibilitatea eului liric.Limbajul figurat este expresia directa a asentimentelor exprimate.
4. Vocea care esprima aceste sentimente este cea a eului liric aflat in ipostaza omului...(in mijlocul naturii, indragostit, etc.)
5.Marcile eului liric sunt: verbele si pronumele la pers I si II singular:.(scrii verbele si pronumele la pers I si II singular).
6.Aceasta poezie are ca tema. (natura sau altceva)
7.Este.(scrii tema), creatia exprimand direct atitudinea, conceptia poetului despre acest aspect cu ajutorul mijloacelor limbajului figurat.
8. Titlul poeziei lui X este sugestiv pentru tematica abordata, format dintr-un. (substantiv, adjectiv, verb sau altceva) ce sugereaza.
9.Prin argument in favoarea includerii poeziei in genul liric consta in natura discursului poetic.
10.Acesta este unul la persoana.(I sau II), profund subiectiv.
11. O alta trasatura a operei lirice se refera la transfigurarea realitatii obiective intr-o realitate subiectiva, rodul sensibilitatii poetice, al fanteziei artistului, realitate concretizata in imagini artistice, materializate in figuri de stil.
12.Astfel, poezia se deschide cu o imagine dinamica realizata cu ajutorul epitetului si al personificarii.
13. Povestesti pe scurt poezia.

Cam atat.

Nu sunt copy-paste! Sunt din caietul de romanawinking

Sper ca te-am ajutat!

Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciese in care laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum ms de raspunsuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmeaza urmatoarea schema:

Definitia: opera literara in care autorul isi exprima direct sentimentele si gandurile.

Caracteristici:

1)sentimente, idei, conceptii, atitudini exprimate direct.

2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri.

3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.

4)mijloace expresive:fonetic, lexical, morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).

5)imagini artistice:auditive, vizuale, olfactive, sinestezia.

6)cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.

7)atmosfera lirica: romantica, melancolica, apasatoare, sumbra, so-

lemna, plina de voie buna, optimista, pesimista.

8)modul de expunere:descrierea, monologul, confesiunea, meditatia.

9)elemente prozodice:strofe, masura versurilor, rima, ritm.

Figuri de stil:

Explicarea unei figuri de stil:

1)Ce figura de stil este

2)din ce este alcatuita

3)Ce imagine sugereaza

4)semnificatia ei in text idei, sentimente, insusiri ale unui personaj.

| DjTzZzapu99 a răspuns:

Urmeaza urmatoarea schema:
Definitia: opera literara in care autorul isi exprima direct sentimentele si gandurile.

Caracteristici:
1)sentimente, idei, conceptii, atitudini exprimate direct.
2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri.
3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.
4)mijloace expresive:fonetic, lexical, morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).
5)imagini artistice:auditive, vizuale, olfactive, sinestezia.
6)cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.
7)atmosfera lirica: romantica, melancolica, apasatoare, sumbra, so-
lemna, plina de voie buna, optimista, pesimista.
8)modul de expunere:descrierea, monologul, confesiunea, meditatia.
9)elemente prozodice:strofe, masura versurilor, rima, ritm.

Figuri de stil:
Explicarea unei figuri de stil:
1)Ce figura de stil este
2)din ce este alcatuita
3)Ce imagine sugereaza
4)semnificatia ei in text idei, sentimente, insusiri ale unui personaj.

| Andrei_Puiu_1987 a răspuns:

Va multumesc ca ati dat atatea raspunsuri.Pe mine m-au ajutat mult