| XxKAMELIAxX a întrebat:

Cum e cu liceul Pedagogic din Bacau? Sa ma duc? Se merita? Ma poate ajuta cineva?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bininteles ca da, ca-i frumos postul de profesor, mai ales pentru o fata.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Bună! Eu sunt la un liceu pedagogic dar nu la Bacău. Nu îmi place deloc și îmi pare rău că am ales acest profil. Acum vreau să mă transfer. Profilul ăsta e pentru cei ce vor să lucreze ca educatoare sau învățătoare ceea ce mie mi se pare josnic. Am ajuns la profilul ăsta doar pentru că m-au obligat părinții. Alege orice alt profil, dar nu pedagogic! Îți spun din experiență.

| XxKAMELIAxX explică (pentru Anonimaaaxgar):

Dar dc nu-ti place acest profil? Imi poti spune cateva detalii despre acest profil?
-Cum sunt profesorii si cum decurg orele?
-Se invata la ceva mai mult decat la altceva? Se face practica la ceva?
Daca-mi poti da alte detalii? As vrea sa fiu profesoara de 5-8 si am auzit ca se da bac la M3-M4 si cum mie nu-mi place istoria am zis ca e ft bine..imi poti explica cum vine si cu asta?
Sunt clasa a opta si sunt nehotarata..nu-mi place nimic uman, real as zice doar ca nu-mi place fizica..chimia imi place doar ca ma pricep de nota 8..biologia imi place.Imi place profilul real doar ca nu sunt deloc buna la matematica..doar daca merg la prega..sunt de 6 la mate.

| Anonimaaaxgar a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Nu-mi place pentru că profilul ăsta e gen profil uman și eu mă descurc foarte bine la mate fizica, chimie și biologie. Eu m-am dus la profilul ăsta pentru că m-au obligat părinții. Materiile de aici sunt cele de profil uman dar în plus avem introducere in pedagogie și practică. Materiile care se studiază aici nu mă vor ajuta pe mine în viitor deoarece unde voi lucra am nevoie de matematica dar cel mai mult de fizică și puțină chimie. La pedagogic se face fizică chimie și biologie până în a 11 a. Profesorii sunt ok. Orele sunt mai multe decât la celelalte profile. Da faci practică la grădiniță și școală dar trebuie să ai răbdare cu ei ceea ce eu nu am. La bac se dă M4.E cea mai ușoară matematica. Și teze dai la româna mate engleză și pedagogie. Pedagogia e cea mai grea materie după părerea mea fiindcă e mult de învățat.

| XxKAMELIAxX explică (pentru Anonimaaaxgar):

Ce este aceasta ora de pedagogie? Ce se face acolo?

| XxKAMELIAxX explică (pentru Anonimaaaxgar):

Eu vreau sa dau bac la M4..mai ales ca nu sunt buna la matematica si nici nu-mi place istoria.Doar ca am o problema.Am cautat pe net liceul de pedagogie si nu gasesc pe profil de educator-invatator.(in Bacau)..cum ai scris pe foaia aceea ca vrei sa te duci la un liceu? Daca nu ma baga pe educator-invatator? Cum sa intru la acest liceu pe acest profil?

| Anonimaaaxgar a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

La pedagogie te învață cum să ții lecții și diferite metode de predare

| Anonimaaaxgar a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Păi trebuie să dai probe de aptitudini și nu mai completezi foaie din aia de înscriere dacă treci de probele de aptitudini. Corect ar trebui să cauți filiera vocațională, profil pedagogic, specializarea învățători educatoare

| XxKAMELIAxX explică (pentru Anonimaaaxgar):

Da.Vreau sa devin profesoara, doar ca nu stiu cum sa ma duc pe profil educator-invatator..ma ajuti te rog? Sunt din Bacau si exista liceul pedagogic Stefan cel Mare.Cum dau sa merg pe profil educator-invatator? Ca nu-l mai gasesc. Exista doar 4 profile acum:stiinte sociale, filologie, mate-info, stiinte ale naturii..nu mai e si educator-invatator sau cum?

| XxKAMELIAxX explică (pentru Anonimaaaxgar):

Aa.oke,caut.

| XxKAMELIAxX explică (pentru Anonimaaaxgar):

La ce te referi prin probe? Imi poti spune detaliat te rog? Nu stiu ce trebuie sa fac, sunt clasa a opta..sunt mica inca..nu prea stiu
Probele trebuiesc date neaparat? Si ce probe sunt?

| Anonimaaaxgar a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Dacă vrei să mai vorbim hai pe Instagram. Spune-mi cum ești pe insta și îți spun mai multe că aici îmi merge mai greu să scriu

| XxKAMELIAxX explică (pentru Anonimaaaxgar):

Dar daca trec de probele de aptitudini si nu am nota mare pentru admitere? Eu nu prea folosesc Instagram-ul, din pacate.iar telefonul meu trebuie dus in service pentru ca are o problema cu firele si nu se incarca deloc.