| anonim_4396 a întrebat:

Cum e la facultatea de turism si ce poti fi dupa ce o termini? E posibil sa ai un salariu mare cu aceasta facultate?

4 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Este usoara! Am amic care a terminat anul asta turismul si a fost usoara. Salariul depinde la ce firma te duci si ce post ai.

| mircea a răspuns:

Hai sa precizam ceva. Studiile superioare nu-ti garanteaza nimic. Numai munca de calitate este cea care se plateste. Studiile superioare maresc sansele de a te angaja pe un post platit mai bine si doar atat. La aceasta facultate vei invata sa determini si sa promovezi potentialul unei zone geografice, al unei localitati, al unei forme de relief, al unei succesiuni de locuri/obiective care pot fi incadrate ca fiind oportunitati turistice. Dupa ce termini, te ocupi de organizarea complexa sau sectoriala a actului de turism.
Facultatea este ca si toate celelalte facultati, depinde de tine ce si cum vei invata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Agent de turism, ghid turistic și asistent universitar (preparator).
Ghidul turistic vede și lumea și cunoaște foarte mulți oameni, locuri, tradiții, etc. și bani frumișei în buzunar.
Pa, pa.

| addflo a răspuns:

Poti sa fii agent de turism, dar nu prea are nicio legatura realitatea cu scoala. Salariul nu e grozav, inca, poate pentru ca un consultant adevarat de turism e greu de gasit.
In rest, nu prea stiu ce mai poti face. Poate in topografie, daca ai facut geologie. Firmele de arhitectura au nevoie de asa ceva in general. In rest... depinde doar de tine.
Succes!