| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut ca toti se gandesc la bani. Isi doresc sa fie politisti, medici, avocati (ma refer la meserii bine platite.) Intrebarea e: poti sa faci bani dupa ce termini Facultatea de Litere? Daca esti un student foarte bun ma refer, bineinteles. Daca esti printre cei mai buni, daca muncesti foarte mult. Sau ajungi profesor si ai un salariu de 10 milioane si stai in gazda toata viata intr-o garsoniera? Cred ca toti isi doresc sa aiba o casa, sau macar strictul necesar. Sa fim sinceri. Avem nevoie de bani. Si alta intrebare ar fi: cu Facultatea de Litere pot lucra in turism? Sau ca translator? Sau nu mai sunt locuri de munca? Aveti prieteni care au terminat aceasta facultate? Daca da, unde lucreaza?

2 răspunsuri:
| mariaw a răspuns:

Practic, nu ai o meserie anume inscrisa pe diploma de licenta.Esti licentiat in filologie, cu o anumita specializare.
In functie de ce profil iti alegi poti deveni profesor de limba romana/engleza/franceza/latina, traducator, jurnalist, editor de carte.

| TipulVerde a răspuns:

Sincer ma gandeam si eu sa dau la Litere, dar eu visam la Nobel. Si stii la ce concluzie am ajuns? Nu ai nevoie de scoala, liceu, facultate sa faci ce vrei, trebuie doar sa vrei si sa faci si ai grija sa nu te pierzi pe drum. Scoala asta de **** din Romania si cam de peste tot este supraevaluata. Daca as fi stiut in a 8-a ce ma astepta la liceu m-as fi lasat de scoala imediat dupa examenul de capacitate si as fi plecat departe, in lume, cat mai departe, nu m-as fi lasat prins in plasa asta blestemata. Mie unul asta mi se pare o facultate de aia "care sa fie acolo".