| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Cum e la filologie si mate-info? Adica ceva de genul daca puteti sa scrieti :
Filologie
E la uman
Mate-info
E la Real

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am sa iti spun de mate-info fiindca acolo sunt.
Un lucru e destul de clar: informatica (stii tu, aia din mate-INFO) nu e pentru toti. Nu o sa va jucati pe calculator, ci o sa faceti diverse programe (mici, foarte mici, si nu chiar atat de utile). Daca lucrezi acasa (sau cu profesorul, dar poti si singur) o sa ai o medie mare (9, 10). Daca nu, nu o sa ai. Probabil ca in toate clasele de mate-info sunt vreo 5-6 cu media 9-10, restul cu mai putin. Asta nu e o problema deoarece nu toti vor avea nevoie informatica in viata (chiar destul de putini, as zice). Inca ceva la care eu nu pot sa zica ca ma prea asteptam: inca o sa faceti materiile de tocit (gen geografie, istorie), la mine la clasa facandu-se chiar destul de serios. Matematica este destul de usoara... daca inveti. Nu cred ca o sa ai nevoie de cunostinte foarte solide din clasele 5-8 fiindca mare parte din ce trebuie sa stii o sa iti fie predat. Geometrie (cu triunghiuri, patrate) nu se mai face, dar ar fi bine sa stii proprietatile lor (gen la ce forma sunt diagonalele egale) pentru ca e posibil sa dai peste cateva probleme in care sa ai nevoie de ele. In loc de forme, la geometrie o sa faceti trigonometrie (functii trigonometrice precum sin), vectori. La romana nu mai faceti deloc gramatica, doar literatura.

| dorian16 a răspuns:

La mate-info daca esti obisnuit sa inveti nu cred ca vei avea probleme, dar ar cam trebui sa stii mate, info, fizica si chimie. Daca nu te intelegi cu materile de mai sus ar trebui sa te duci la filologie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dorian16):

Informatica din 5-8 nu se compara cu ce de la liceu. La restul materiilor daca inveti sigur o sa ai medie mare. Nu o sa va asculte din ceva ce nu ati facut la clasa.