| lagike4464 a întrebat:

Cum e meseria de marketing specialist?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt pe raft la supermarket 20 tipuri de detergent de rufe, produse de 10 companii diferite. Tu ești specalist în marketing la P&G.
Cum faci tu să se vândă cutia ta de detergent a ta, și nu a altora, căci trebuie să nu dea faliment compania, iar dacă nu se vinde și stă pe raft, aia e. Iar acționarii vor dividente în ianuarie viitor.
Păi tu ești responsbilul de marketing, de tine depinde.
Dai reclamă la TV la orele de maximă audiență, meciuri, talk-show etc. Cât costă atunci. $ 1000 minutul. o campanie durează 6 luni și costă 100000 $. După aceea fără să își dea seama ce face, telespectatorul care a vizionat de mii de ori acea reclamă, când intră în mall, pune mâna pe raft și ia automat cutia de detergent la care tu ai făcut reclamă și este convins că ea spală mai alb, mai curat și mai parfumat decât a concurenței.
Nu tu faci reclama, nu tu proiectezi forma și desenul de pe cutie. nu tu faci studii și sondaje de piață cu detergentul respectiv, ci te pricepi la toate aspecte, le coordonezi și rezolvi. Asta e să fii specialist în marketing. Dacă vrei mai pe șleau, ia-i ochii fraierului, prostului, iuțeala de mână și ne băgarea de seamă, că apa aerul și fraierul nu se termină niciodată.

| Vântulalb a răspuns:

Marketing specialist?
NU cred ca s-a auzit de asa ceva.