| BuGaTy a întrebat:

Cum e munca ca ingrijitor intr-un szil de batrani din Anglia?
Ce cerinte sunt?,ai nevoie de studii minime medii sau superioare?
Treaba cu brexit-ul cum o sa stea?, o sa pot emigra in luna august?, o sa se plateasca o viza sau?

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Iti zic eu cum sta :

Vii in Uk, te programezi pentru Insurance Number ( Nino), aplici prin agentii ca si care worker ( e plin pe indeed.co.uk, pe reed.co.uk ) si cum ai number-ul primit iti vor aplica ei pentru Enhanced DBS. Cazierul lor mai exact.

Dureaza ceva timp acest lucru, asa ca e bine tot prin agentii de munca de prin oras sa iti gasesti de munca in alte parti pana rezolvi acest lucru.

Sugestia mea mare este sa mergi chiar si in Romania sa vezi putin cum este...acei oameni sunt imobilizati la pat, multi cu dementa, miroase oribil si trebuie sa ai grija de ei de la sters la fund la hranit cu lingurita, si asta zi de zi, la un numar marisor de batrani.

Mai bine te duci in constructii, aplici pentru CSCS card dupa ce ai insurance number-ul si castigi de la 10-12 lire/ora, faci si ore suplimentare si asa faci o multime de bani.

Ca ingrijitor faci de ex. 40 ore /sapt, castigi 7.83 pe ora si vomiti destul de des. Iar ca baiat, e horror, stai si speli babele tot corpul, le faci dus, pfff...

Nu vreau sa te descurajez, dar inainte sa pierzi timp mult sa intri la azil, du-te in Romania si vezi cum este. Daca iti place si crezi ca te descurci, atunci sa stii ca te vor primi cu bratele deschise pentru ca e una din job-urile cu cele mai mari cautari pe piata, deoarece nu sunt multi oameni care sa faca asta happy

Sper sa-ti fi raspuns clar la ce ai intrebat...mai inscrie-te pe grupuri de Londra pe Facebook, posteaza acolo, discuta ca sa te convingi cu toate.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu asemenea intrebari despre brexit adreseaza-te la ghicitoare. big grin
Nici politicienii UE sau UK nu cunosc inca raspunsul.

Ceea ce priveste nivelul de pregatire cerut, acesta depinde nivelul tau de cunostinte si experienta in domeniu.
La urma urmei, schimbatul scutecilor si datul mancarii se poate invata din mers, la fata locului, fara vreo diploma de pregatire speciala.

| darrio2007 a răspuns:

Vei avea ceva surprize cu ingrijitul batranilor. Ca nu pari sa stii ceva in domeniu.Asta e marea problema, nu Brexitul. Dar te vei obisnui cu timpul.

| BuGaTy explică (pentru darrio2007):

Surprize de ex?

| darrio2007 a răspuns (pentru BuGaTy):

Nu e usor sa ai grija de un batran dar de mai multi, Sa mai nimeresti unii cu boala psihica, ai sa dai in mintea lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Treaba cu brexitul o sa o aflam toti la sfarsitul lunii martie. Momentan nu exista absolut niciun accord intre UK si UE asa ca nu stie nimeni ce se va intampla

| Teo29 a răspuns:

Poti emigra in august chiar daca ies cu NO deal, aplici pentru Leave to remain si 3 ani iti ofera drept sa stai. Dupa vei aplica pentru viza de 5 ani.

Invata engleza sa stii si scris si vorbit ca sa iti fie mai usor aici. Nu ai nevoie de studii de nici un fel aici pentru ca lor nu le pasa daca ai doctorat in Romania sau 4 clase. Vor sa muncesti si atat...