| danidni a întrebat:

Cum pot ajunge un examinator auto? Si ce salariu are acesta?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Condiții pentru obținerea atestatului de examinator | Ordin 260/2011

Art. 4. -

(1) Persoana care solicită atestarea pentru categoria B trebuie să îndeplinească următoarele condiții:

a) deține permis de conducere pentru categoria B, valabil, de cel puțin 3 ani;
b) a împlinit vârsta de 23 de ani;
c) să nu fi avut permisul de conducere anulat;
d) să nu fi avut suspendată exercitarea dreptului de conducere a autovehiculelor în ultimii 3 ani;
e) să fie aptă din punct medical și psihologic pentru desfășurarea activității respective;
f) să nu activeze ca instructor auto sau profesor de legislație în cadrul unei școli de conducători auto;

Modificări (1)
g) să fi absolvit cursul de formare inițială pentru examinatori, în condițiile stabilite de prezentul ordin.
(2) Atestarea pentru alte categorii decât cea prevăzută la alin. (1) se poate solicita numai de către examinatorul atestat pentru categoria B care:
a) îndeplinește condițiile prevăzute la alin. (1) lit. d), f) și g);
b) deține permis de conducere pentru categoria solicitată;

c) îndeplinește una din următoarele condiții:
(i) deține atestat pentru categoria B de cel puțin 3 ani; sau
(ii) are cel puțin 5 ani de conducere în categoria de vehicule pentru care solicită atestarea; sau
(iii) a promovat un test de evaluare teoretică și practică a aptitudinilor de conducere pentru un nivel mai ridicat decât cel necesar pentru obținerea unui permis de conducere.
(3) Procedura de examinare, modalitatea de evaluare a aptitudinilor de conducere pentru un nivel mai ridicat decât cel necesar pentru obținerea unui permis de conducere, obiectivele care stau la baza evaluării și componența comisiei de examinare se aprobă prin dispoziție a directorului D.R.P.C.Î.V.

| danidni explică (pentru Werrich):

Salut! Spune-mi daca trebuie sa fiu si polițist ca sa fiu examinator auto si iti dau fundita

| Werrich a răspuns (pentru danidni):

"Astfel, potrivit Ordinului, au calitatea de examinator ofiterii si agentii de politie din cadrul serviciilor publice comunitare regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, care detin un atestat valabil. Atestatul de examinator confera dreptul de a examina candidatii care sustin examenul practic pentru obtinerea permisului de conducere si se obtine prin promovarea unui examen, initial pentru categoria B a permisului de conducere si, ulterior, pentru alte categorii, de catre ofiterii si agentii care indeplinesc conditiile de la art.4 alin.2 si, respectiv, 3."

4 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Va multumesc pentru fundita!

| danidni explică (pentru Werrich):

N-ai pentru ce! Si eu va multumesc pentru raspunsuri